Szukaj

Alzheimer i Parkinson nie są zaraźliwe

Podziel się
Komentarze0

Wbrew obawom, że szkodliwe proteiny mózgowe mogą przenosić się między ludźmi poprzez terapie oparte na ludzkich płynach i tkankach, nowe badanie pokazuje, że nie ma żadnych oznak takiego ryzyka. A to oznacza, że ani choroba Alzheimera, ani choroba Parkinsona, nie przenoszą się w ten sposób. Prace ukazały się w JAMA Neurology.Dr John Trojanowski z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine w Filadelfii, mówi: uważam, iż badanie to uspokoi tych, którzy przechodzą transplantację, transfuzję, pracowników kostnic oraz badaczy, którzy pracują nad tymi chorobami.

Naukowiec przyjrzał się rejestrom ponad 6 000 ludzi, którzy mieli zaburzenia wzrostu w dzieciństwie i którym 50 lat temu (1963 – 1985) podano ludzkie hormony wzrostu pochodzące od zmarłych.

Zaobserwował, że biorcy nie są bardziej zagrożeni zachorowaniem na wspomniane choroby niż reszta populacji.

Trojanowski dodaje: nie znaleźliśmy przypadków Alzheimera czy Parkinsona u 800 osób, którym podano hormony wzrostu pochodzące z ciał ludzi, którzy mogli być chorzy.


Lekarze przeszli na syntetyczne hormony w latach 80, kiedy zdali sobie sprawę z tego, że niektórzy ludzie, którzy otrzymali skażone hormony wzrostu od zmarłych, później zachorowali na chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD).

CJD powoduje szybki spadek funkcji umysłowych oraz zgon w ciągu roku. Powodowana jest przez wadliwą proteinę zwaną prionem, która sprawia, że inne proteiny w mózgu tracą swoje funkcje.

Tego samego mechanizmu obawiano się w przypadku Alzheimera i Parkinsona.

Karen Duff, badająca obie choroby na Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, mówi: obawiano się tego, ponieważ odkryto, że wiele protein związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi jest podobne od prionów. Odkrycia te powinny uspokoić wszystkich, którzy manipulują tkankami mózgu i płynami ciała.

Trojanowski kontynuuje: sprawdziliśmy także, jak prawdopodobne było, żeby hormony zmarłych spowodowały inne choroby mózgu.

Naukowcy zbadali tkanki mózgu od 34 zmarłych dawców i stwierdzili, że 10 było zdrowych, 9 miało Alzheimera, 3 – Parkinsona, 4 obydwie te choroby, a reszta inne typy chorób mózgu.

W grupie odbiorców hormonów badacze mieli do dyspozycji 796 aktów zgonów tych, którzy zmarli przed 2008. Na żadnym z tych aktów nie wymieniono choroby Parkinsona ani Alzheimera.

Komentarze do: Alzheimer i Parkinson nie są zaraźliwe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz