Szukaj

Alkohol nie odgrywa żadnej roli w ujawnianiu statusu HIV wśród Rosjan

Podziel się
Komentarze0

Ujawnianie statusu seropozytywnego partnerom seksualnym jest uważane za ogromnie znaczące w działaniu na rzecz zapobiegania nowym zakażeniom. Może to motywować partnerów seksualnych do podejmowania świadomych wyborów oraz zmiany zachowań poprzez negocjację bezpieczniejszych praktyk seksualnych. Może również skłonić partnerów do wykonywania testów.



Zespół naukowców z Boston University School of Medicine (BUSM) przy współpracy z Pavlov State University badał nieujawnione zakażenia HIV w grupie 700 osób żyjących z HIV w Sankt Petersburgu. W Rosji epidemia HIV rośnie obecnie w ogromnym tempie, zwłaszcza wśród osób zażywających dożylne narkotyki. Rosjanie są również światowymi liderami w konsumpcji alkoholu, co doprowadziło do krajowego kryzysu zdrowotnego, który potencjalnie ułatwia również rozprzestrzenianie się wirusa HIV.

Zespół BUSM stwierdził, iż około połowa (52,4%) wszystkich ankietowanych uczestników nie ujawniała swojego seropozytywnego statusu wszystkim swoim partnerom, jeśli wiedziała o ich zarażeniu. Wyniki badań, które pojawiły się właśnie on-line w czasopiśmie AIDS Behavior, sugerują, iż alkohol nie odgrywa ważnej roli w podejmowaniu decyzji o tym, czy się ujawnić. Jednakże, osoby będące w związku z przypadkowymi partnerami, partnerami niezakażonymi wirusem HIV lub z wieloma partnerami seksualnymi były mniej skłonne, by się ujawnić.

- Teraz wiemy, iż nieujawnianie statusu HIV seksualnym partnerom oraz ryzykowny poziom picia alkoholu jest wciąż bardzo powszechny w Rosji. Jednakże nie byliśmy w stanie wykryć związku między spożywaniem alkoholu a wynikami dotyczącymi nieujawniania się - wyjaśnia główna autorka badań, Karsten Lunze, lekarz medycyny, członek Clinical Addiction Research & Education Unit na BUSM.

Według autorów, wyniki te wskazują, iż rosyjska służba zdrowia powinna dowiadywać się, czy ich pacjenci mieli przypadkowych, niezakażonych lub wielu partnerów seksualnych, a w szczególności udzielać rad i zachęcać ich do ujawniania swojej diagnozy HIV, aby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się tej dramatycznej epidemii w Rosji.

Komentarze do: Alkohol nie odgrywa żadnej roli w ujawnianiu statusu HIV wśród Rosjan

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz