Szukaj

AIDS: wykrywanie zarażenia wirusem HIV na wielką skalę

Podziel się
Komentarze0

W żadnym wypadku obowiązkowy, jednakże test wykrywający wirusa odpowiedzialnego za wywoływanie AIDS, będzie proponowany we Francji przez lekarza internistę wszystkim osobom w wieku od 15-70 lat. Celem tego programu jest zmniejszenie o 50% liczby nowych przypadków zarażenia wirusem HIV w ciągu 5 lat, licząc od dnia dziejszego. Na froncie walki z infekcjami związanymi z wirusem HIV, oto właśnie bardzo imponujący postęp.Z jednej strony, dowiadujemy się, że we Francji osoby należące do grup wysokiego ryzyka – homoseksualiści płci męskiej oraz użytkownicy narkotyków podawanych drogą dożylną – nie powinni już dłużej być jedynymi, którym się proponuje test wykrywający obecność wirusa HIV. Z drugiej strony, wyspecjalizowana agencja, powstała przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, znana pod nazwą UNAIDS, gratuluje sobie faktu, iż obiecane dotacje finansowe na rzecz Światowego Funduszu na rzecz walki przeciwko wirusowi HIV, AIDS, gruźlicy i malarii, osiągną 11,9 miliardów dolarów, co się równa mniej więcej 8,5 miliardów euro.

Francuska minister zdrowia, Roselyne Bachelot-Narquin, powiedziała ostatnio, iż chciałaby bardzo, aby praktykowanie wykonywania testów wykrywających infekcje wirusem HIV zostało rozszerzone na całą populację Francji. Strategia ta, zintegrowana z planem AIDS 2010-2014, podejmuje w ten sposób zalecenia sformułowane przez HAS (Haute autorité de santé), w kwietniu tego roku.


Od tej pory, całej populacji francuskiej w wieku 15-70 lat, będą proponowane, w sposób bardziej ogólny, testy w kierunku HIV/AIDS. Lekarz nie będzie musiał nawet najpierw uznać, iż osoba, której proponuje taki test, podejmowała szczególnie ryzykowne zachowania. Jednakże, takie testy absolutnie nie mają charakteru obowiązkowego. To całkiem nowe zalecenie ministerstwa zdrowia ma tylko i wyłącznie zachęcać, ale postęp jest i tak znaczący. Przypomnijmy, że w rzeczywistości, aż do dziś, lekarze proponowali test w kierunku HIV/AIDS jedynie wtedy, kiedy uważali, że dana osoba podjemowała ryzykowne zachowania.


Jedna trzecia seropozytywnych w stanie nieświadomości

Celem takiego działania jest redukcja o 50% liczby nowych przypadków zarażenia wirusem HIV, od dziś w ciągu 5 kolejnych lat. Władze francuskie, przypomnijmy, szacują, iż we Francji może żyć aż 150 000 osób seropozytywnych (czyli nosicieli wirusa), którzy nie zdają sobie nawet z tego sprawy. Jeśli natomiast chodzi o 7 000 nowych przypadków odnotowywanych każdego roku w tym kraju, to dotyczą one bardzo często pacjentów, którzy wydawali się poza wszelkim podejrzeniem.

W grudniu, narodowa kampania informacyjna będzie miała na celu zachęcać wszystkich pracowników służby zdrowia do proponowania wszystkim pacjentom testów na obecność wirusa HIV.

Zasygnalizujmy w końcu, że konferencja Światowego Funduszu na rzecz walki przeciwko wirusowi HIV, AIDS, gruźlicy i malarii, która właśnie się odbyła w Nowym Jorku, osiągnęła rezultaty, które są oceniane jako bardzo zachęcające. Donatorzy – ponad 40 krajów, tak samo jak i fundacje prywatne – złożyli obietnice dotacji finansowych, które mają sięgnąć ponad 1,9 miliarda dolarów (8,5 miliarda euro). Jest to mniej, niż było to przewidziane w najniższych kalkulacjach  Światowego Funduszu, ale i tak UNAIDS gratuluje sobie tej hojności.

Komentarze do: AIDS: wykrywanie zarażenia wirusem HIV na wielką skalę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz