Szukaj

AIDS: wróg publiczny numer 1

Podziel się
Komentarze0

Środa 1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Mimo spadku liczby nowych infekcji oraz bardzo zachęcających i obiecujących prób klinicznych w dziedzinie prewencji zakażeń, choroba ta w dalszym ciągu nie przestaje siać spustoszenia na całym świecie.Jak podaje WHO, każdego roku, na całym świecie, blisko 2 700 000 ludzi zostaje zarażonych wirusem wywołującym AIDS, czyli wirusem HIV. Jest to jedna z najbardziej alarmujących liczb dotyczących tej plagi.

Przerażające statystyki

Według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia oraz programu Organizacji Narodów Zjednoczonych UNAIDS, każdego dnia, na całym świecie, 7 400 ludzi ma zostać zarażonych wirusem HIV, co daje 2,7 miliona rocznie. W samej tylko Francji co roku rejestruje się 6 000 nowych przypadków infekcji wirusem HIV. Liczby te naprawdę przerażają. Tym bardziej, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, iż w 2009 roku naliczono 33,3 miliona ludzi cierpiących na AIDS, z czego 2,2 miliona to dzieci.

AIDS i śmiertelność

Każdego roku, na całym świecie, 1 800 000 ludzi umiera z powodu AIDS. Według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia oraz programu Organizacji Narodów Zjednoczonych UNAIDS, w latach 1981-2007, na AIDS umarło ponad 28 000 000 ludzi. Ponieważ występowanie choroby różni się w zależności od regionu naszego globu, liczba zgonów także jest inna dla każdego regionu.

Afryka i AIDS

Regionem świata najciężej dotkniętym przez AIDS jest Afryka subsaharyjska. Na tym obszarze, każdego roku odnotowujemy 1 300 000 zgonów oraz 1 900 000 zarażeń. W sumie, 22 500 000 ludzi jest tam seropozytywnych. 1 800 000 zarażonych to dzieci.

Zobacz również:


W Lesoto, w Suazi oraz w Botswanie natomiast, około jeden dorosły człowiek na czterech (w wieku od 15 do 49 lat), jest dotkniętych przez tę chorobę.

Krajem, który odnotowuje największą liczbę przypadków AIDS na świecie jest Republika Południowej Afryki: w 2007 roku, szacowano, że 5 700 000 ludzi było tam zarażonych wirusem HIV, czyli aż 18,1% osób dorosłych.

Prewencja i jej skuteczność

Całkowita liczba zakażonych jest generalnie w fazie ciągłego wzrostu. W latach 2001-2009 przeszła ona z 28 600 000 chorych do 33 300 000 chorych. Jednakże, prewencja zaczyna w końcu owocować, ponieważ w tym samym okresie liczba nowych przypadków na rok spadła z 3 100 000 do 2 600 000 zarażonych osób.


Ale walka z postępowaniem AIDS musi stawić czoła podstawowej trudności: czynnikom zarażenia wśród dorosłych, które w bardzo różnych proporcjach dotyczą wszystkich dorosłych na całym globie.

Główne przyczyny zarażenia AIDS

Generalnie, kontakty heteroseksualne miałyby być w dalszym ciągu główną przyczyną zarażenia – przypada na nie 60% nowych przypadków. Natomiast kontakty homoseksualne mają odpowiadać za 38% nowych przypadków zarażeń.

Trzeci czynnik to narkotyki podawane drogą dożylną, które, w skali całej planety, mają być odpowiedzialne za 2% nowych przypadków infekcji wirusem HIV.

W Europie natomiast, proporcje są odwrotne: narkotyki podawane drogą dożylną mają być odpowiedzialne aż za 57% nowych infekcji. W Estonii, na przykład, aż 72% ludzi używających narkotyków podawanych drogą dożylną, ma być seropozytywnych.

AIDS i prezerwatywa

Prezerwatywa na dzień dziejszy pozostaje najbardziej skuteczną bronią przeciwko tej pladze. A zrobiono już chyba wszystko, aby zachęcić i przekonać ludzi do stosowania prezerwatyw. We Francji, na przykład, rząd wylansował bardzo tanie prezerwatywy sprzedawane w aptekach, ale także w liceach oraz kioskach.

Jeśli natomiast chodzi o producentów, oferują oni konsumentom coraz więcej modeli i typów prezerwatyw. Na rynku francuskim jest ich dostępnych aktualnie ponad 30 różnych typów, do wyboru, do koloru. Małe, duże, prążkowane dla większej przyjemności, rozgrzewające dla zmarzluchów oraz zapachowe dla łakomczuchów.

Celem jest maksymalne zbanalizowanie tego jednego i jedynego środka prewencji, aby lepiej opanować epidemię HIV-AIDS.

Testy wykrywające

Test wykrywający pozwala stwierdzić obecność bądź nieobecność wirusa HIV w organizmie. Wykonuje się go poprzez pobranie krwi. Aby zrobić taki test, nie trzeba być na czczo.

We Francji test wykrywający obecność wirusa HIV jest refundowany w 100%, kiedy jest wykonywany w laboratorium analiz medycznych, albo jest całkowicie darmowy i anonimowy, kiedy chcemy go zrobić jest w centrum testów wykrywających.

Komentarze do: AIDS: wróg publiczny numer 1

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz