Szukaj

AIDS: liczba zgonów i zarażeń wirusem HIV maleje

Podziel się
Komentarze0

Z rocznego raportu Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS (UNIAIDS), ogłoszonego 20 listopada, wynika, że liczba zgonów spowodowanych chorobą oraz zarażeń wirusem HIV znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, co pozwala mówić o „nowej erze nadziei”.To już piąty rok, kiedy odnotowuje się spadek zgonów i zarażeń HIV. Według Michela Sidibé, dyrektora generalnego UNIAIDS, od ostatnich dwóch lat połowa światowej redukcji nowych zakażeń wirusem HIV dotyczy noworodków, więc możliwe jest osiągnięcie celu, który zakłada brak nowych zakażeń wśród dzieci.

W sześciu państwach tj. Burundi, Kenia, Namibia, RPA, Togo i Zambii, liczba nowo zakażonych wirusem HIV dzieci, między rokiem 2009 a 2011, zmniejszyła się o około 40%, spadając o 23%, czyli więcej niż w latach 2003-2009 (-19%).

Według UNIAIDS, przyspieszone podejście do walki z AIDS osiągnęło obiecujące rezultaty w postaci spadku o ponad 500 000 zgonów. Liczba ta jest uzasadniona 63% wzrostem ilości osób na świecie, które posiadają dostęp do leków antyretrowirusowych (np. 2,3 miliony osób w rejonie Afryki subsaharyjskiej). Także Chiny odnotowały w 2011 roku 50% wzrost osób leczących się przeciwko HIV.


W ciągu ostatnich sześciu lat, liczba zgonów spowodowanych AIDS w rejonie Afryki subsaharyjskiej spadła o jedną trzecią. Innymi słowy, liczba osób przyjmujących leki antyretrowirusowe wzrosła o 59% między 2009 a 2011 rokiem.

Michel Sidibé cieszy się, że tempo postępu zwiększa się i że to, co zajmowało kiedyś 10 lat, może być już realizowane w ciągu 2 lat. Ma też nadzieję na zrealizowanie w 2015 roku celów określonych w roku 2011, które zakładają zmniejszenie o połowę przenoszenia choroby drogą płciową. Tego samego rezultatu oczekuje się w przypadku przenoszenia wirusa przez osoby uzależnione od narkotyków, które używają zakażonych igieł.

UNIAIDS zakłada także zmniejszenie o połowę liczby chorych na AIDS, którzy umierają na skutek gruźlicy. Żeby zmniejszyć ilość nowych zakażeń wirusem, program zaleca dobrowolne obrzezanie, które do roku 2025 mogłoby zapobiec nowym zarażeniom w pięciu krajach Afryki wschodniej i południowej.

Raport stwierdza też, że choroba dotyczy zwłaszcza prostytutek (zarówno kobiet, jak i mężczyzn), mężczyzn mających kontakt seksualny z innymi mężczyznami oraz narkomanów przyjmujących substancje dożylnie. UNIAIDS przyznaje, że program ochrony i leczenia HIV zazwyczaj nie dosięga tych kluczowych populacji.

W 2011 roku, blisko 34 miliony osób na świecie miało wirusa HIV, 2,5 miliona zostało zarażonych, a 1,7 miliona (-5,6% w stosunku do roku 2010) umarło z powodu choroby.

Komentarze do: AIDS: liczba zgonów i zarażeń wirusem HIV maleje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz