Szukaj

75% Amerykanów z HIV nie ma odpowiedniej opieki

Podziel się
Komentarze0

Tylko jedna czwarta Amerykanów zarażonych wirusem AIDS otrzymuje odpowiednie leczenie. A w przypadku najmłodszych sytuacja ma się najgorzej - zgodnie z raportem rządu USA. Liczby te mogą się pogorszyć, jeżeli stany nie rozszerzą opieki medycznej, do czego wzywa reforma opieki zdrowotnej z 2010 roku.To pierwsza kompleksowa kontrola przeprowadzona przez agencję Centers for Disease Control and Prevention, która domaga się skutecznej opieki dla chorych, a nie jedynie mówienia o tym.

Wyniki podniosły jeszcze większy alarm na Międzynarodowej Konferencji AIDS w Waszyngtonie, gdzie pokazano, że leczenie może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa HIV.

Większość osób w Stanach Zjednoczonych, żyjących z HIV, nie jest na  terapii antyretrowirusowej, ani nie otrzymuje opieki lekarskiej. Muszą oni być pod opieką, a następnie otrzymać odpowiednie leczenie, powiedział na konferencji prasowej dr Kenneth Mayer z Fenway Institute and Harvard Medical School w Bostonie.

Badanie stwierdza, że ponad jedna trzecia pacjentów z HIV znajduje się pod opieką lekarską: 34% Afroamerykanów, 37% Latynosów i 38% białych ludzi.

Młodzi pacjenci należą do najmniej prawdopodobnej grupy, która może dostać leki utrzymujące ich przy zdrowiu i pomóc w ograniczeniu przenoszenia infekcji na innych. Tylko u 15% osób w wieku 25-34 lat stłumiono wirusa do pożądanego stopnia, w porównaniu do 36% osób w wieku 55-64 lat.


Tylko 22% dorosłych w młodym wieku dostało leki walczące z zakażeniem HIV.

Nie ma lekarstwa na ludzkiego wirusa upośledzenia odporności, który wywołuje AIDS. Wirus ten zabił już 25 mln ludzi, od momentu, gdy zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie w 1980 roku.

Ponad 33 milionów jest zakażonych na całym świecie. Około 1,1 mln osób w Stanach Zjednoczonych ma HIV, a CDC szacuje, że 20 % z nich nawet o tym nie wie.

Musimy w dalszym ciągu podnosić alarm. Musimy pokazać, że jesteśmy oburzeni, mówi w wywiadzie dr Kevin Fenton. Leczenie HIV jest opłacalne, ponieważ za każdego wydanego dolara zaoszczędza się dwa. 

Doktor Fenton mówi także, że rząd USA powinien zlikwidować braki w dostarczaniu prezerwatyw, doradztwie, badaniach i leczeniu.

Musimy pokazać, ze mamy politykę, która zapewni rutynowe testy na HIV. Oczywistym jest, że staje się to większym wyzwaniem niż w innych państwach, stwierdza dr Kevin Fenton.

Eksperci w USA mówią, że nieważne co ludzie mogą myśleć o różnych moralnych konsekwencjach zachowań prowadzących do zarażenia wirusem HIV. Przede wszystkim ważne jest, żeby ludzie poddawali się testom i byli poinformowani o możliwości zarażenia się.

Każdy stan musi uchwalić ustawę o niedrogim doradztwie, mówi dr Judith Åberg, prezes Stowarzyszenia Medycyny HIV i AIDS ekspert na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Stany muszą finansować leczenie i zapobieganie HIV. Musimy kontynuować tę walkę.


Komentarze do: 75% Amerykanów z HIV nie ma odpowiedniej opieki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz