Szukaj

25 lat kampanii przeciwko AIDS

Podziel się
Komentarze0

Od 25 lat zarówno w Polsce jak i w innych krajach działa kampania o nazwie „Nie daj szansy AIDS”. Mimo licznych programów edukacyjnych wiedza na temat HIV i AIDS jest wciąż niewystarczająca. Jak wskazują badania około połowa Niemców uprawiała seks bez zabezpieczenia.Na przełomie czerwca i lipca br. Instytut Badania Opinii Publicznej YouGov na zlecenie niemieckiej agencji prasowej DPA (Deutsche Presse-Agentur) przeprowadził ankietę na 1060 Niemców. Aż 45% respondentów uznało, iż informacji na temat AIDS jest wciąż za mało. Według 48% ankietowanych ich wiedza na ten temat jest dostateczna. Ale czy na pewno?

Pod koniec 2011 roku w Niemczech zamieszkiwało około 73 tysiące osób zarażonych wirusem HIV, a około 500 z nich zmarło w tymże roku. Przybyło też 2700 nowych chorych, lecz jak wskazuje dyrektor Federalnego Centrum Edukacji Zdrowia (Die Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung –BzgA) Elisabeth Pott jest to pierwszy tak wyraźny spadek zachorowalności. To właśnie Pott 25 lat temu  rozpoczęła akcję „Nie daj szansy AIDS”. Od tego czasu zauważa ona powolny, ale jednak wzrost świadomości.

Federalne Centrum Edukacji Zdrowia założono w 1967r. w Kolonii. Obecnie zatrudnia ono 180 pracowników. Organ składający się z ekspertów stworzył program edukacji zdrowotnej i profilaktyki. W jego ramach w 1987r. wystartowała kampania prowadzona przez Elisabeth Pott.

W początkowym etapie skupiano się głównie na wyświetlaniu spotów telewizyjnych w tzw. prime-time (pora największej oglądalności). Obecnie odchodzi się od tej metody na rzecz Internetu. Wynika to głównie z faktu, iż środki przeznaczane na kampanię od początku lat 90. są coraz bardziej ograniczane. Informacje zaczynały docierać do coraz mniejszej widowni i być może właśnie to było przyczyną drastycznego wzrostu zarażeń wirusem HIV w roku 2003 i 2006.


Federalne Centrum Edukacji Zdrowia poszukuje wciąż nowych darczyńców. Od 2005r. kampanię wspiera stowarzyszenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych (PKV) kwotą 3,4 mln euro rocznie. Ponadto Fachverband Außenwerbung wywiesza darmowe plakaty związane z akcją.

Jak wykazała ankieta, poziom wiedzy związany z niebezpieczeństwami płynącymi z uprawiania seksu bez zabezpieczenia jest dużo wyższy w grupie osób młodych. Bo choć aż 46% respondentów przyznało, iż choć raz w życiu odbyło stosunek seksualny bez odpowiedniej ochrony, w grupie wiekowej 16-24 było to zaledwie 33%. Wśród 33-44-latków wynik ten wyniósł 56%.

Armin Schafberger dyrektor wydziału medycyny i doradztwa w Deutsche AIDS-Hilfe twierdzi jednak, że spowodowane jest to faktem, iż "młodzi ludzie mieli mniej czasu na zdobycie doświadczeń seksualnych".

Niemniej jednak współczesna młodzież wydaje się być bardziej ostrożna. 21% respondentów deklaruje, że zawsze zabiera ze sobą prezerwatywy wybierając się na imprezę lub w podróż, natomiast 32% ma je przy sobie zawsze, gdy aktualnie nie posiadają stałego partnera. Około 40% Niemców nie korzysta jednak z ochrony, jaką zapewniają prezerwatywy. Jednakże wśród 16-24-latków wskaźnik ten jest dużo niższy (32% z nich nie nosi przy sobie zabezpieczenia), niż w przypadku osób w wieku 45 lat i wyższym (aż 46%).

Ankieta pokazała także, iż wzrasta poczucie strachu i zagrożenia zarażeniem wirusem HIV. 30% ankietowanych przyznało, że boi się AIDS, natomiast 18% czuje się nieswojo gdy w jego otoczeniu (przyjaciele, praca) znajdują się osoby chore.

22 lipca odbędzie się w Waszyngtonie Międzynarodowa Konferencja AIDS. Zbierze się na niej ponad 25 tysięcy osób, w tym lekarze, naukowcy, politycy, a także ludzie zarażeni wirusem HIV. A wszystko to w celu opracowania nowych strategii leczenia i omówienia roli polityki w walce z chorobą.

Komentarze do: 25 lat kampanii przeciwko AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz