Szukaj

Dzięgiel litwor (Angelica archangelica)

Zwany także arcydzięglem litworem. Jest szeroko uprawiany w Europie, gdzie od wieków używa się go do leczenia infekcji dróg oddechowych oraz problemów trawiennych. Mimo, że jest on z tej samej rodziny, co koper włoski, anyż, kminek i trybula, to posiada on zupełnie inny aromat niż jego kuzyni, a to go właśnie uczyniło popularnym.

Dzięgiel litwor (Angelica archangelica) źródło: wikipedia


Uważa się, że ta dwuletnia roślina pochodząca z Syrii szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie Wschodniej i Północnej, a także w Azji. Od czasów Średniowiecza albo na początku XVI wieku, pojawiła się także w Islandii, w Anglii, w Szkocji, w Holandii oraz w Laponii.

Uprawia się ją dziś w Polsce, w Czechach, we Francji, w Niemczech, w Belgii oraz we Włoszech. W dzisiejszych czasach, w dalszym ciągu jest dość ważnym przedmiotem handlu.

Wykorzystuje się przede wszystkim jego korzenie, ale także nasiona, liście oraz łodygi. Długo uważano tę roślinę za panaceum na wszelkie infekcje oraz każdego rodzaju choroby. Poza tym medycznym zastosowaniem, arcydzięgiel litwor jest używany także jako aromat w przemyśle piekarniczym i cukierniczym.

Wchodzi on także w skład wielu powszechnie znanych likierów, win, wermutów... Używamy także olejku zapachowego z tej rośliny, w przemyśle perfumeryjnym oraz do produkcji różnego rodzaju kosmetyków: mydła, szampony, kremy i maści. Służył on nawet do aromatyzowania ... papierosów.

Służy do ...

  • drogą doustną do stymulacji apetytu, wspomagania trawienia, uśmierzania dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz wzdęć, do uśmierzania skurczów jamy brzucha, do zapobiegania wzdęciom;
  • leczy także kaszel, zapalenie oskrzeli, katar oraz bóle reumatyczne (użycie zewnętrzne), obniża gorączkę dzięki swoim właściwościom napotnym.
Dostępność: można dostać suszony korzeń, płynny wyciąg oraz olejek zapachowy.

Ostrzeżenie:
kobiety ciężarne powinny unikać tej rośliny, ze względu na jej potencjalne właściwości poronne, ale można ją spożywać w okresie karmienia piersią, tym bardziej, że lekarze niemieccy w dalszym ciągu stosują ją regularnie do leczenia przeróżnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych u dzieci.

Działanie niepożądane:
ponieważ dzięgiel litwor zawiera furokumaryny (substancje uczulające na światło), może uczynić skórę wrażliwą na słońce, a więc należy unikać kąpieli słonecznych oraz intensywnego kontaktu z promieniami UV, w momencie kiedy zażywamy dzięgiel.

Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
teoretycznie, efekty jego działania mogą się dodać do efektów działania innych roślin i suplementów wywołujących fotonadwrażliwość (takich, które czynią skórę wrażliwą na słońce), jak, na przykład, dziurawiec.

Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, efekty jego działania mogą się dodać do efektów działania leków wywołujących fotonadwrażliwość.

Komentarze do: Dzięgiel litwor (Angelica archangelica)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz