Szukaj

Borówka (Vaccinium myrtilloides)

Borówki (cała rodzina borówek, właściwie), to rośliny wieloletnie, krzewinki, rosnące w lasach na północy Europy oraz w Ameryce. Jeszcze kilka lat temu borówki jedliśmy tylko dla czystej przyjemności, ale w przeciągu ostatnich lat przeprowadzono liczne badania na temat związków między konsumpcją małych owoców, w tym i borówki, a spadkiem ryzyka zachorowania na raka oraz na choroby sercowo-naczyniowe oraz choroby degeneracyjne.

Borówka (Vaccinium myrtilloides) źródło: Wikipedia

 
Części wykorzystywane:
owoce i liście.
 
 
W Europie, właściwości lecznicze jagody są znane od 1 000 lat. Posługiwano się nią przede wszystkim w leczeniu biegunki i czerwonki, w celu przerwania laktacji, do uśmierzania symptomów szkorbutu oraz leczenia trudności w oddawaniu moczu. Liści borówek używano również do obniżania poziomu glukozy we krwi u diabetyków.

Poza tym, tradycja chce, żeby owoce borówek pozwalały leczyć zaburzenia krążenia żylnego oraz niektóre choroby oczu, przede wszystkim retinopatię cukrzycową, zaćmę oraz jaskrę; są to zresztą zastosowania jeszcze bardzo popularne wśród lekarzy europejskich.
 

Ostrzeżenie:
samoleczenie w przypadku cukrzycy może wywołać bardzo poważne problemy. Kiedy podejmujemy leczenie, które ma zmodyfikować poziom glukozy we krwi, należy bardzo starannie obserwować swój poziom glikemii. Należy także uprzedzić o tym swojego lekarza, aby mógł on ustalić dawkowanie leków.

Służy do...

  •  suszonych owoców używamy do leczenia biegunek, do leczenia zapaleń błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła;
  •  suszonych owoców lub ekstraktów z borówek używamy do poprawy nocnego widzenia, spowolnienia procesu starzenia (mają mieć działanie antyoksydacyjne).

Uwaga:
w przeciwieństwie do suszonych jagód, borówki oraz czarne jagody - świeże - mają działanie przeczyszczające, jeśli jemy je w wielkich ilościach. Poza tym, bezpieczne użycie liści borówki przez kobiety w ciąży i karmiące piersią nie zostało jeszcze ustalone poza wszelką wątpliwością, ponieważ kiedyś stosowano je do zatrzymywania laktacji.


Dostępność:
możemy je teraz dostać w formie suplementów oraz ekstraktów. Jednakże, badania nad wyciągami, jeśli chodzi o poprawę widzenia w nocy oraz o leczenie chorób oczu, jak również o spowolnienie spadku funkcji mózgowych oraz o obniżenie poziomu glukozy we krwi, nie dały jeszcze rozstrzygających rezultatów.


Interakcje:
działanie preparatów na bazie liści borówki może teoretycznie dodać się do działania innych roślin, suplementów albo lekarstw, które obniżają poziom cukru we krwi (hipoglikemizujących) oraz poziom tłuszczów we krwi (hipolipemizujących).


Ostrzeżenie: teoretycznie, według pewnych prób przeprowadzonych na zwierzętach, nadmierne spożycie preparatów na bazie borówek może być toksyczne. Jednakże, zatrucie objawia się u ludzi przy codziennych dawkach od 90g do 120 g, co oznacza dawkę około 10-krotnie większą niż dzienna dawka zalecana tradycyjnie.

Komentarze do: Borówka (Vaccinium myrtilloides)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz