Szukaj

Wysoki poziom cukru we krwi związany jest z depresją

Podziel się
Komentarze0

Badacze zasugerowali, że osoby z cukrzycą mogą być bardziej skłonne do depresji, z powodu zależnośćią pomiędzy wysokim poziomem cukru we krwi a neuroprzekaźnikiem powiązanym z depresją.

Poprzednie badania wskazywały na powiązania pomiędzy cukrzycą a depresją, ale naukowcy nie byli pewni mechanizmów działania tego związku.

W 2010 roku Medical News Today informował o badaniach naukowców z Harvard Schoool of Public Health z Bostonu, które analizowały związek cukrzycy z depresją na grupie 65 380 kobiet. Zespół harvardzki odkrył, że nie tylko kobietom z cukrzycą grozi zwiększona podatność na depresję, ale również paniom z depresją grozi rozwinięcie się cukrzycy w organizmie.

- Depresja może być wynikiem biochemicznych zmian głównie spowodowanych przez cukrzycę albo jej leczenie bądź stres i obciążenie związane z życiem cukrzyka, co często ma wyniszczające skutki - spekulują Nicolas Bolo doktor z Beth Israel-Deaconess Medical Center i dr Donald Simonson z Brigham and Women's Hospital.

Biochemiczne mechanizmy odpowiedzią na powiązania depresji z cukrzycą

- Uważano, że pacjenci z cukrzyca typu 1. i 2. mają wyższy wskaźnik depresji niż osoby zdrowe, z powodu zwiększonego stresu spowodowanego radzeniem sobie z tą chroniczną chorobą. Nasze wyniki sugerują, że wysoki poziom glukozy we krwi może powodować depresję u pacjentów z cukrzycą, poprzez biologiczne mechanizmy zachodzące w mózgu - stwierdzają doktorzy Bolo i Simonson.

Obaj przestudiowali przypadki 3 mężczyzn i 5 kobiet z cukrzycą typu 1. (średnia wieku 26 lat) i porównywali ich z grupa kontrolną złożoną z 6 mężczyzn i 5 kobiet (średnia wieku to 29 lat). Żaden z uczestników nie miał objawów depresji. Do badania użyto rezonansu magnetycznego, mierzono poziom glutaminianu - neuroprzekaźnika odpowiadającego za depresję. Uczestnikom skanowano mózg w dwóch fazach - kiedy mieli zwyczajny poziom cukru we krwi - 90-110 mg/dL i gdy z umiarem podniesiono poziom cukru do 180-200 mg/dL.

Autorzy odkryli, że kiedy podniesiono poziom cukru we krwi, siła połączeń pomiędzy regionami mózgu związanymi z samooceną i emocjami stała się osłabiona u pacjentów z cukrzycą bardziej niż u zdrowych uczestników.

Podniesienie poziomu glukozy we krwi również podniosło poziom glutaminianu u cukrzyków, ale nie u grupy kontrolnej. Podniesiony poziom glutaminianu u cukrzyków współgrał z pogorszeniem punktacji w teście dotyczącym depresji. Jednakże, badacze odnotowali, że chociaż grupa cukrzyków zapunktowała gorzej niż grupa uczestników zdrowych, punkty wciąż były poniżej rangi poważnej depresji. Doktor Bolo wierzy że te odkrycia mogą wspomóc poszerzenie metod leczenia depresji u cukrzyków”.

Komentarze do: Wysoki poziom cukru we krwi związany jest z depresją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz