Szukaj

Urojenia są związane z wadliwym postrzeganiem rzeczywistości

Złudzenie jest definiowane jako stan irracjonalnej wiary, która występuje nawet, gdy istnieją silne dowody, że jest inaczej. Badacze z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii wierzą, że mogą wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby nie są w stanie pozbyć się złudzeń. Prowadzi to do wadliwych nieprawidłowego postrzegania rzeczywistości.

Profesor Philip Gerrans, filozof z Uniwersytetu w Adelajdzie, wyjaśnia, że urojenia i marzenia są związane z wadliwym postrzeganiem rzeczywistości w regionach poznawczych mózgu. Mówi także, że postrzeganie rzeczywistości w mózgu monitoruje tzw. system „opowiadania”, który wytwarza narrację doświadczeń danej osoby.

Przykład: Osoba, która ma ból głowy może automatycznie myśleć, że ma guza mózgu, ale zanim tak pomyśli – szybko odrzuci tę myśl.
"Dla kogoś, kto ma problemy z testami rzeczywistości, historia może się utrzymywać, a nawet może być opracowana i przełożona na działania. Tacy ludzie mogą doświadczyć ogromnych problemów ze zdrowiem psychicznym do tego stopnia, że mogą stać się zagrożeniem dla siebie i dla innych" - mówi prof. Gerrans.

W swoim studium, prof. Gerrans skupia się na złudzeniu, że można znaleźć się między uczuciem swojskości i bliskości. Pisze o człowieku, który doświadczył poważnego urazu głowy. Po spędzeniu 1 roku w szpitalu wrócił do domu, do swojej rodziny. Choć poznał twarze bliskich, wierzył, że byli to oszuści. "Jego rodzina wyglądała znajomo, ale on nie czuł, że ich zna. To nie miało znaczenia, jak wiele osób próbowało udowodnić, że jego rodzina była taka sama jak rok temu, w jego umyśle była całkowicie zastąpiona przez oszustów" – wyjaśnia prof. Gerrans.

Uczucia te często występują w deja vu, czyli wrażeniu, że nowe miejsce lub sytuacja są znane. Jamais vu, które jest przeciweństwem deja vu, może również wywoływać te uczucia. Jest to stan, w którym człowiek czuje, że sytuacja lub miejsce, w którym się już było, jest nieznane. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, około 26,2 % Amerykanów w wieku 18 lat i starszych cierpi na jakąś formę zaburzeń psychicznych –wiele z nich to m.in. urojenia, będące symptomem. Prof. Gerrans mówi, że lepsze zrozumienie badań rzeczywistości może prowadzić do lepszych wyników osób, które doświadczają urojeń. "Próba wyleczenia kogoś, kto doświadcza tych złudzeń, poprzez mówienie mu prawdy niekoniecznie pomoże, więc muszą zostać opracowane nowe strategie leczenia.” – dodaje Gerrans.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Urojenia są związane z wadliwym postrzeganiem rzeczywistości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz