Szukaj

Środki chwastobójcze powodują depresję u rolników?

Podziel się
Komentarze0

Francuskie badanie wykazuje, że rolnicy, którzy stosują środki chwastobójcze, są dwa razy bardziej zagrożeni leczeniem na depresję niż rolnicy, którzy nie stosują tego typu chemikaliów do swoich upraw. Aczkolwiek to, czy środki chwastobójcze powodują depresję, nie jest jasne, jak podkreślają naukowcy, jednocześnie nawołując o ostrożne podejście do tych środków chemicznych.Badanie ukazało się w American Journal of Epidemiology.

Wcześniejsze badania nad depresją i pestycydami skupiały się na środkach insektobójczych, przede wszystkim organofosforanach, które są znane ze swojej neurotoksyczności. Poza tym, pestycydy zostały powiązane z chorobą Parkinsona u rolników.

Monokrotofos, który w tym miesiącu zabił 23 uczniów w Indiach, jest organofosforanem.

Marc Weisskopf, główny autor badania, ocenił zagrożenie depresją w powiązaniu z każdego rodzaju pestycydem (insektobójczy, grzybobójczy, chwastobójczy), obserwując 567 francuskich rolników.


Okazało się, że 83 rolników, czyli ok. 15%, było leczonych na depresję. 36 z nich używało pestycydów.

Pośród rolników bez choroby Parkinsona, 37, którzy nigdy nie używali herbicydów i 20, którzy używali tych chemikaliów, było leczonych na depresję.

Nie było żadnej różnicy w ryzyku zachorowania na depresję pośród rolników, którzy używali środków insektobójczych i grzybobójczych, w porównaniu do tych, którzy nigdy nie używali żadnych pestycydów.

Ale kiedy naukowcy wzięli pod uwagę także inne czynniki powiązane z depresją, takie jak wiek i nikotynizm, obliczyli, że ci rolnicy, którzy mieli kontakt ze środkami chwastobójczymi, byli blisko 2,5 razy bardziej zagrożeni rozwojem depresji.

Co więcej, rolnicy, których kontakt z tymi chemikaliami był duży, mieli także większe prawdopodobieństwo zachorowania na depresję, w porównaniu do tych, których kontakt z pestycydami był niewielki.

Dr Weisskopf mówi: - Tego typu powiązanie nie udowadnia, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Wyniki te sugerują jedynie, że jest jakaś korelacja.

Komentarze do: Środki chwastobójcze powodują depresję u rolników?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz