Szukaj

Słaby węch: objaw depresji?

Podziel się
Komentarze0

Grupa naukowców z Tours we Francji udowodniła, że pacjenci cierpiący na ciężką depresję nie czują przyjemnych zapachów. Czy zaburzenia powonienia mogłyby więc być wskaźnikiem w diagnostyce tej choroby? Profesor Christophe Lançon, psychiatra ze szpitala św. Małgorzaty w Marsylii wyjaśnia, że osoby dotknięte różnymi chorobami psychicznymi często mają do czynienia z zaburzeniami czucia i inaczej postrzegają świat.Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców zdaje się to potwierdzać.

Badacze z Pracowni Obrazowania Mózgu przy Uniwersytecie François-Rabelais w Tours, poddali testom węchowym 18 osób hospitalizowanych z powodu ciężkiej depresji. Rezultaty zostały porównane z tymi, które uzyskano od 54 zdrowych wolontariuszy.

Wszystkim uczestnikom zostało zaprezentowanych osiem zapachów – niektóre przyjemnie, inne nie. Catherine Belzung, współautorka badania wyjaśnia, że taka mieszanka zapachowa odpowiada postrzeganiu codziennych zapachów.

Naukowcy zaobserwowali, że pacjenci z depresją, w stosunku do osób zdrowych, gorzej rozróżniają różne poziomy intensywności zapachów, również gorzej rozróżniają te, które są wymieszane z innymi, a także nie są wrażliwi na zapachy, które powszechnie uchodzą za przyjemne. Belzung dodaje, że nieoczekiwanie, wanilia, cynamon czy migdały zostały sklasyfikowane jako nieprzyjemnie aromaty.


Współautorka badania wyjaśnia, że osoby dotknięte depresją mają trudności w doświadczaniu przyjemności. Dodatkowo, obszar mózgu odpowiedzialny za odczuwanie przyjemnych zapachów nie funkcjonuje u nich prawidłowo.

Nie wiadomo jeszcze, czy ta specyficzność jest charakterystyczna tylko dla pacjentów z depresją czy może występuje też u osób cierpiących na inne schorzenia psychiatryczne i neurologiczne.

To badanie nie pozwala też na określenie wyznacznika, który pozwoliłby na zdiagnozowanie depresji. Profesor Christophe Lançon wyjaśnia, że na tym właśnie polega cały problem chorób psychicznych. W psychiatrii, lekarze nie posiadają badań ułatwiających postawienie diagnozy, jak np. pomiar glukozy we krwi dla cukrzycy. Im tego brakuje, a wyniki omawianych prac na chwilę obecną nie umożliwiają postępu.

Profesor dodaje też, że zaburzenia powonienia były już badane i zostały wykazane w schizofrenii. W innych chorobach psychicznych, np. Alzheimer, pacjenci mają też inne problemy sensoryczne związane z dotykiem lub bólem, jednak mechanizmy leżące u podstaw tych zaburzeń nie są nam jeszcze znane.

Chociaż badanie skupia się na rozróżnianiu zapachów przez mózg, a nie na fizycznym ich postrzeganiu, to można mimo wszystko zauważyć, że pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi bardzo często palą i piją więcej niż zdrowi ludzie, co również może wpływać na ich węch.  

Komentarze do: Słaby węch: objaw depresji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz