Szukaj

Seksualne molestowanie powiązane z zaburzeniami odżywiania u mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że mężczyźni, którzy doświadczyli nasilonego molestowania seksualnego, bardziej niż kobiety są zagrożeni rozwojem zaburzeń odżywiania, które przejawiają się w próbach kontrolowania swojej wagi. Zaburzenia te obejmują zażywanie środków przeczyszczających i diuretycznych oraz powodowanie wymiotów.Badanie ukaże się w bieżącym wydaniu Body Image. Prace przeprowadzili naukowcy z Michigan State University.

Są to pierwsze studia, które dotyczą seksualnych napaści i ich skutków dla obrazu ciała i zachowań odżywiania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Tak jak się spodziewano, to kobiety doświadczają częściej napaści seksualnych. U płci pięknej stwierdza się także większe nasilenie zaburzeń dotyczących fiury i wagi ciała, oraz zaburzeń odżywiania (takich jak binge eating, czyli hulaszcze jedzenie) w odpowiedzi na molestowanie seksualne.


Ale jak mówi główna autorka badania, dr Nicole Buchanan, najbardziej zaskakującym było odkrycie, że mężczyźni częściej angażują się w „oczyszczające” kompensujące zachowania w odpowiedzi na wysokie poziomy molestowania seksualnego.

- Tradycyjnie uważa się, że molestowanie seksualne nie dotyczy mężczyzn – mówi prof. Buchanan. – Ale widzimy, że kiedy mężczyźni są molestowani, pojawia się u nich taki sam typ odpowiedzi, który obserwujemy u kobiet. A w przypadku zachowań kompensacyjnych, jeszcze silniejszy.

Naukowcy przepytali 2 446 osób – w tym 731 mężczyzn – na temat ich doświadczeń z molestowaniem seksualnym, obrazem ciała i zaburzeniami odżywiania.

Buchanan dodaje, iż mogą istnieć pewne cechy seksualnego molestowania, które wyjątkowo silnie oddziałują na mężczyzn, dlatego potrzebne są dodatkowe badania nad tą ewentualnością.

Zaburzenia odżywiania są coraz częstsze pośród mężczyzn w USA, przede wszystkim tych młodszych. Niestety, większość programów prewencyjnych została opracowana dla dziewcząt i kobiet.

Komentarze do: Seksualne molestowanie powiązane z zaburzeniami odżywiania u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz