Szukaj

Psychopaci nie znają empatii

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy chcieli się dowiedzieć, dlaczego u psychopatów nie rozwija się uczucie empatii. Udali się więc do jednego z amerykańskich więzień, gdzie 23% populacji zatrzymanych jest psychopatami.Należy jednak zacząć od tego, że przeciwieństwie do tego, co moglibyśmy uważać, psychopatia nie jest chorobą psychiczną. Eksperci mówią raczej o zaburzeniu osobowości, o dewiacji w stosunku do norm.

Psychopaci niekoniecznie są seryjnymi zabójcami. Natomiast wszyscy zachowują się aspołecznie. Nigdy nie mają wyrzutów sumienia, są niezdolni do normalnych ludzkich zachowań, gdyż nie są w stanie utrzymać relacji z innymi.

Psychopatia dotyka w szczególności mężczyzn między 20 i 30 rokiem życia.

Naukowcy wybrali do badania 212 zatrzymanych. Poddano ich badaniu fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) mózgu. Podzielono ich na 3 grupy, w zależności od stopnia psychopatii: wysoki, średni, niski.


W trakcie doświadczenia uczestnicy musieli oglądać zdjęcia przedstawiające ból fizyczny, jak na przykład palec przytrzaśnięty drzwiami czy paluch przygnieciony ciężkim przedmiotem.

Następnie poproszono ich o wyobrażenie sobie, że sami przeżyli takie wypadki, a potem – że inni ich doświadczyli. Okazało się, że psychopaci nie doświadczyli żadnej empatii – mało tego, sprawiało im to przyjemność.

Jak to wyglądało w badaniu fMRI? Kiedy wyobrażali sobie, że sami znajdują się w takich bolesnych sytuacjach, badanie fMRI wykazało zwiększoną aktywność ich mózgów w regionach powiązanych z empatią i bólem.

Strefy te się nie zapaliły, kiedy psychopaci wyobrażali sobie, że te sytuacje przeżywa ktoś inny. Co gorsza, zaobserwowano zaostrzoną aktywność regionu powiązanego z przyjemnością.

Badanie ukazało się w Frontiers in Human Neuroscience.

Komentarze do: Psychopaci nie znają empatii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz