Szukaj

Pogromcy mitów: pełnia księżyca nie powoduje zaburzeń psychicznych

Podziel się
Komentarze0

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, fazy księżyca nie mają wiele wspólnego z zapadalnością na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Taką konkluzję przedstawiają naukowcy z Université Laval's School of Psychology, prowadzeni przez prof. Geneviève Belleville.Badacze ci przyjrzeli się związkowi między księżycem i jego fazami a liczbą pacjentów, którzy pojawili się w szpitalnych oddziałach ratunkowych z powodu problemów psychologicznych.

Prace ukazały się w przeglądzie General Hospital Psychiatry.

Aby przekonać się, czy ten popularny mit jest choć po części prawdziwy, naukowcy przyjrzeli się pacjentom z Montreal's Sacré-Coeur Hospital i Hôtel-Dieu de Lévis między marcem 2005 i kwietniem 2008.

Skupili się na 771 osobach, które uskarżały się na bóle klatki piersiowej, dla których nie znaleziono żadnej medycznej przyczyny. Badanie psychologiczne z kolei wykazało, iż wielka liczba tych pacjentów cierpiała na ataki paniki oraz zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju, a nawet z powodu myśli samobójczych.


Posługując się kalendarzem księżycowym badacze określili fazę księżyca w momecie każdej z tych wizyt.

Okazało się, że nie ma żadnego powiązania między tymi dwoma wydarzeniami. Był tylko jeden wyjątek – zaburzenia lękowe były o 32% częstsze w momencie, kiedy księżyc znajdował się w ostatniej kwadrze.

Prof. Geneviève Belleville mówi: być może jest to przypadek, albo wynika z czynników, których nie wzięliśmy pod uwagę. Ale jedna rzecz jest pewna, ani pełnia, ani nów nie wiążą się z zaburzeniami psychicznymi.

Dodajmy jeszcze, że 80% pielęgniarek i 64% lekarzy jest przekonanych, że cykle księżca wpływają na zdrowie umysłowe pacjentów.

Komentarze do: Pogromcy mitów: pełnia księżyca nie powoduje zaburzeń psychicznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz