Szukaj

Pierwsze prawo przeciwko anoreksji u modelek w Izraelu

Podziel się
Komentarze0

Od 1 stycznia 2013 roku, modele płci żeńskiej i męskiej, których wskaźnik masy ciała BMI jest niższy niż 18.5, nie będę mieli prawa występowania na wybiegach w Izraelu, ani pokazywania się w mediach izraelskich. O sprawie donosi Jerusalem Post.Autorzy artykułu piszą, iż jest to pierwsze tego typu prawo na świecie.

Ci, którzy będą publikować zdjęcia anorektycznych dziewcząt, albo pokazywać je na wybiegach, zostaną ukarani grzywną.

Prawo również porusza kwestię Photoshopa. Przepis mówi, iż od tej pory magazyny będą musiały wyraźnie zaznaczać na publikowanych zdjęciach, że został użyty program do retuszowania, w celu poprawy wyglądu modelki.

Prawo to dotyczy obrazów drukowanych, paneli reklamowych oraz publikacji telewizyjnych, także tych, które zostały zrobione za granicą, z udziałem zagranicznych modelek i importowane do Izraela.


Natomiast, przepis nie dotyczy mediów, których publicznością docelową nie są Izraelczycy, przede wszystkim zagranicznych magazynów importowanych oraz publikacji zrobionych w celach niehandlowych.

Poza tym, modele będą musieli przedstawiać raport lekarski przed każdymi zdjęciami, aby udowodnić, że mają prawidłowy BMI. Indeks ten odpowiada standardom obliczonym przez WHO, według których kobieta o wzroście 1,72 m nie powinna ważyć mniej niż 54 kilogramów, ponieważ byłoby to oznaką niedożywienia.

Huffington Post stwierdza, że przeciwnicy tego prawa utrzymują, iż kontrolowanym wskaźnikiem nie powinna być waga, ale zdrowie, ponieważ modele z natury są szczupli.

Jerusalem Post dodaje od siebie, iż w Izrealeu każdego roku 1 500 młodych ludzi pada ofiarą zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja i bulimia. 5% z nich umiera.

Carrie Arnold, autorka książki o anoreksji, mówi: nie należy zrzucać całkowitej odpowiedzialności za anoreksję na świat mody. Badanie z 2006 roku, opublikowane w Archives of General Psychiatry pokazało, że czynniki środowiskowe wyjaśniają jedynie 5% ryzyka zachorowania na anoreksję.

Komentarze do: Pierwsze prawo przeciwko anoreksji u modelek w Izraelu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz