Szukaj

Pasożyt związany z myślami samobójczymi u osób ze schizofrenią

Podziel się
Komentarze0

Kontakt z pasożytem Toxoplasma gondii może być związany z samobójstwami pośród pacjentów cierpiących na schizofrenię, według badania zaprezentowanego na corocznym spotkaniu American Psychiatric Association.Badanie zostało przeprowadzone na 950 osobach dorosłych ze schizofrenią, 63% mężczyzn, wszyscy rasy białej.

Naukowcy stwierdzili, że pacjentów poniżej 39 roku życia dotyczyło znaczące powiązanie między kontaktem z Toxoplasma gondii a historią samobójczych zachowań. Natomiast, u uczestników powyżej 39 roku życia, nie stwierdzono znaczącego powiązania między tymi dwoma czynnikami.

Mechanizm pozostaje niejasny

Rezultaty badania pokazują, że 351 uczestników próbowało się zabić. Infekcja Toxoplasma gondii była znacząco związana z samobójczymi zachowaniami w przeszłości.

To, czego nie wiemy, mówi doktor Olaoluwa Okusaga, to to, czy ten pasożyt jest sam w sobie przyczyną samobójczych zachowań, czy też jest to po prostu odpornościowa reakcja organizmu. Może tutaj chodzić o takie elementy samobójczych zachowań jak spadek troski o siebie, wzrost impulsywności. Może chodzić o uszkodzenia mechanizmów neurotransmisji dopaminergicznej. Winną może być również reaktywacja uśpionej infekcji, albo też stymulacja produkcji prozapalnych cytokin.

A wcześniejsze badania również wykazywały, iż istnieje większe ryzyko zachowań samobójczych na łonie młodszej populacji pacjentów ze schizofrenią, w porównaniu do tych starszych.


Główny autor tego badania, dr Olaoluwa Okusaga z programu Mood and Anxiety Program na wydziale psychiatrii Department of Psychiatry na uniwersytecie University of Maryland School of Medicine w Baltimore, w Stanach Zjednocznych, stwierdza: jeżeli nasze odkrycia zostaną potwierdzone w innych, szerszych badaniach, będziemy mogli stworzyć nowe potencjalne strategie prewencji samobójstw generalnie, a w szczególności, na łonie pacjentów ze schizofrenią.


Przyszłe opcje leczenia obejmują szczepionki przeciwko Toxoplasma gondii, czynniki pasożytobójcze, leki antyzapalne, a także czynniki blokując cytokiny.

Natomiast, nie stwierdzono, żeby pasożyt Toxoplasma gondii był związany z ciężkością samej choroby.

Doktor Olaoluwa Okusaga dodaje: w Stanach Zjednoczonych, dochodzi do 35 000 samobójstw rocznie. Globalnie, odnotowuje się 1 000 000 samobójczych śmierci rocznie. Oznacza to jeden zgon co 40 sekund. A według danych Światowej Organizacji Zdrowia, poziom samobójstw wzrósło o 60% w ciągu ostatnich 45 lat.

Ryzyko samobójstwa dla przeciętnego pacjenta ze schizofrenią, przez całe jego życie, wynosi do ok. 5%, ale liczba ta jest większa dla młodszych pacjentów. A ryzyko to się utrzymuje, nawet jeżeli stwierdza się kliniczą poprawę. Samo leczenie objawów choroby nie wystarcza, aby zredukować ryzyko samobójstwa.

Toxoplasma gondii to pasożyt wewnątrzkomórkowy, który infekuje około 1/3 światowej populacji. Do infekcji dochodzi w wyniku zjedzenia surowego mięsa zawierającego larwy pasożyta, wypicia wody oraz zjedzenia żywności skażonej oocystami, które są obecne w odchodach zarażonych kotów. Możliwe jest również zarażenie wrodzone.

Badanie, opublikowane w 2010 roku w American Journal of Psychiatry, zostało przeprowadzone na ponad 45 000 Dunek, które były właśnie po porodzie. Badacze stwierdzali, że kobiety, u których poziomy antyciał IgG specyficznych dla Toxoplasma gondii były większe, były również dwa razy bardziej zagrożone zachorowaniem na schizofrenię, w porównaniu do kobiet z niskimi poziomami tych przeciwciał.

Komentarze do: Pasożyt związany z myślami samobójczymi u osób ze schizofrenią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz