Szukaj

Nowy sposób na walkę z depresją?

Podziel się
Komentarze0

Leki walczą z ciężką do wyleczenia depresją przez kierowanie receptorów znajdujących się w mózgu na nową drogę. Pierwszy z tego typu leków antydepresyjnych został wynaleziony przez profesora z Northwestern University. Aktualnie testowany jest na ludziach dorosłych, na których nie powiodła się terapia dotychczasowymi antydepresantami. Wykazano, że pod jego wpływem następuje złagodzenie objawów w ciągu kilku godzin od przyjęcia leku. Ponadto są one bezpieczne, a ich pozytywne skutki trwają przez około siedem dni od zażycia pojedynczej dawki.Nowatorskie cele terapeutyczne wpływają na receptory mózgowe odpowiedzialne za uczenie się i pamięć, jest to zupełnie nowe podejście przeciwstawne do dotychczasowych leków antydepresyjnych. Nowy lek może okazać się skuteczny w leczeniu innych patologii neurofizjologicznych, w tym schizofrenii, zaburzenia dwubiegunowego, chorób lękowych oraz choroby Alzheimera.

Wyniki drugiej fazy badań klinicznych zaprezentowano 6 grudnia tego roku na 51. Dorocznym Spotkaniu American College of Neuropsychopharmacology w Hollywood.

Niedługo po Spotkaniu złożono ogólny raport z badań naukowych, które dostarczyły podstaw do klinicznego rozwoju GLYX-13. Raport został opublikowany przez amerykańskie czasopismo „Neuropsychopharmacology”. Związek zwany GLYX-13, jest wynikiem ponad dwóch dekad pracy Josepha Moskala, profesora badań naukowych inżynierii biomedycznej w Szkole McCormick Northwestern Inżynierii i Nauk Stosowanych i dyrektorem Centrum Uniwersytetu w Molecular Therapeutics Falk.

- Nasze badania wykazały, że związek ten jest w stanie wywołać solidne i szybkie działanie przeciwdepresyjne bez typowych działań niepożądanych z innymi lekami, które również modulują receptor NMDA - powiedział Moskal, który jest założycielem i dyrektorem ds. badań w dziedzinie biotechnologii.

Związek GLYX-13 działa poprzez modulację receptora NMDA (N-metylo-D-asparaginian), znajdującego się w mózgu. Obecne są tam związki z grupy antagonistów receptora NMDA, takich jak ketamina.

Moskal i jego zespół wynaleźli nowy sposób dotarcia do receptorów NMDA, który utrzymuje pozytywne właściwości antydepresyjne jednocześnie eliminując negatywne skutki uboczne.

W badaniach klinicznych zarejestrowanych w 12 miejscach w całym kraju, pojedyncza dawka GLYX-13 doprowadziła do znacznych redukcji objawów depresji wśród osób, które wykazały niewielką poprawę podczas stosowania poprzednich leków.

Pozytywne efekty GLYX-13 były widoczne w ciągu 24 godzin i trwały średnio siedem dni. Efekt ten jest dwukrotnie lepszy niż w przypadku innych leków antydepresyjnych, stosowanych regularnie przez cztery do sześciu w tygodniu.  Skutki uboczne GLYX-13 były łagodne lub umiarkowane i były takie same jak u pacjentów otrzymujących placebo.

GLYX-13 to aminokwasowy peptyd modulujący jeden z receptorów glutaminianowych, NMDA (N-metylo-D-asparaginian) - receptor znajdujący się w mózgu. Receptory NMDA odgrywają kluczową rolę w regulacji plastyczności synaptycznej, sposobie połączeń między neuronami, ponadto są istotne w procesie regulowania funkcji uczenia się i pamięci. GLYX-13 podawano dożylnie.

- Zespół pracuje również nad doustnym odpowiednikiem o podobnych właściwościach. Moskal ma nadzieję, że pozytywne skutki GLUX-13 i wyniki badań jego zespołu pomogą w akceptacji większej ilości podobnych badań i pokażą, że warto dofinansowywać i wspierać naukę skupiającą się na roli glutaminianu w zaburzeniach neuropsychiatrycznych - powiedział Moskal.

- Chociaż wyniki, które mamy na dzień dzisiejszy są bardzo zachęcające, uważam, że najważniejsze badania są jeszcze przed nami  - dodał Moskal - Mamy tylko powierzchowne pojęcie o terapeutycznego układzie glutaminergicznym.

 GLYX-13 znajduje się w trakcie fazy IIb badania klinicznego w 20 miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych. Badanie to jest oceną efektów po regularnym stosowaniu leku.

Komentarze do: Nowy sposób na walkę z depresją?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz