Szukaj

Nowe odkrycia mogą stanowić przełom w leczeniu anoreksji

Podziel się
Komentarze0

Według badań opublikowanych pod koniec 2012 r., anoreksja oraz nadmierna aktywność fizyczna są powiązane wspólnym mechanizmem molekularnym. Odkrycie to może pomóc ustanowić metody leczenia tej przypadłości, dotykającej zwykle nastolatków. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to groźne zaburzenie.Cierpiące na nie osoby prowadzą ciągłą walkę z własnym głodem, co skutkuje nie tylko utratą apetytu, lecz również znacznym spadkiem wagi ciała oraz innymi poważnymi problemami, takimi jak odwapnienie czy zanik miesiączki.

Mechanizmy tego zaburzenia wciąż nie zostały do końca wyjaśnione.

Zauważono, że anoreksji często towarzyszy nadmierna aktywność fizyczna, jednak wydawało się, że ma to związek wyłącznie z chęcią spalenia jak największej ilości kalorii. Tymczasem naukowcy z francuskich organizacji Inserm i CNRS odkryli wspólny mechanizm tych dwóch zaburzeń, który tłumaczy ich częste współwystępowanie.

W ramach badań u cierpiących na anoreksję myszy stwierdzono anomalię molekularną w ośrodku przyjemności w mózgu. Powodowała ona „nadekspresję” receptora 5-HT4, czyli jego zwiększoną wrażliwość na serotoninę, co odpowiadało również za nadmierną aktywność fizyczną myszy. A poziom serotoniny jest związany również z odżywianiem się.


Według Valérie Compan, która kierowała pracami nad tym badaniem, opublikowanym w czasopiśmie Translational Psychiatry, to pierwsze odkrycia wskazujące na istnienie wspólnej drogi molekularnej anoreksji i nadmiernej aktywności.

Co więcej, droga ta jest również charakterystyczna dla uzależnień, co potwierdza tezę, że anoreksja jest uzależnieniem.

Co więcej, naukowcy odkryli, że zmniejszona aktywność receptora 5-HT4 może prowadzić do spożywania nadmiernej ilości pokarmów, jak w przypadku bulimii.

Zaburzenia czynności tego receptora tłumaczyłyby fakt, że w niektórych przypadkach pacjenci wykazują objawy na przemian bulimii i anoreksji.

Celem naukowców jest kontynuowanie badań i, w miarę możliwości, rozszerzenie ich na ludzi.

Jeśli potwierdzone zostaną wyniki badania na myszach, będzie to oznaczało nowe perspektywy leczenia anoreksji. Według Valérie Compan, sterując receptorem 5-HT4 być może można będzie kontrolować występowanie poczucia głodu, co nie tylko pomogłoby w leczeniu anoreksji, lecz również pozwoliłoby zapobiegać spożywaniu nadmiernej ilości pokarmów.

Komentarze do: Nowe odkrycia mogą stanowić przełom w leczeniu anoreksji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz