Szukaj

Niższy wskaźnik IQ związany z ryzykiem przyszłej schizofrenii

Podziel się
Komentarze0

Niższy niż przeciętny wskaźnik inteligencji IQ jest związany z większym ryzykiem zachorowania na schizofrenię w późniejszym życiu, jak stwierdzili naukowcy z uniwersytetu University of Cambridge w Zjednoczonym Królestwie. Ryzyko to ma być większe o 3,7% dla każdego jednego punktu mniej dla wskaźnika inteligencji IQ.Potwierdzamy, że ci, którzy chorują na schizofrenię w późniejszym życiu, jako grupa, mają znaczący, dający się zmierzyć deficyt IQ, około 7 punktów poniżej przeciętnej dla całej populacji, jak stwierdza doktor Golam Khandaker, główny autor tego badania.

Prace te pokazały powiązanie między zakresem przedchorobowego deficytu IQ a ryzykiem schizofrenii w późniejszym czasie: jeżeli IQ spada punkt po punkcie, ryzyko choroby rośnie bardzo proporcjonalnie. Natomiast, nie stwierdzono takiego zagrożenia u osób z bardzo bardzo niskim poziomem IQ.

Doktor Golam Khandaker stwierdza: rezultaty tego badania są sprzeczne z ideą, która zakłada, że przedchorobowy deficyt IQ w schizofrenii jest ograniczony do grupy osób z bardzo niskim IQ.

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy z University of Cambridge przestudiowali badania przeprowadzone nad inteligencją i schizofrenią, opublikowane w latach 1984 – 2011. Doktor Golam Khandaker wyjaśnia: użyliśmy baz danych z Europy, z Izraela i ze Stanów Zjednoczonych. Posłużyliśmy się bardzo ścisłymi kryteriami, które wykluczyły badania kontrolne i objęły jedynie badania oparte na populacji.

Kryteria te więc wymagały, żeby wskaźnik IQ uczestników był zmierzony we wczesnym dzieciństwie, przed pojawieniem się choroby. A osoby te musiały być obserwowane przez wiele, wiele lat. Na przykład, uczestnicy ze szkockiej bazy danych byli obserwowani aż do 66 roku życia.


W sumie, naukowcy przyjrzeli się 471 badaniom, które obejmowały w sumie 4 396 pacjentów oraz 745 720 osób z grupy kontrolnej.

Generalnie, wskaźnik inteligencji IQ można podzielić na IQ werbalne i IQ wydajności. A analizy pokazaly, że różnice w IQ między przypadkami schizofrenii i ludźmi bez schizofrenii przekładały się na 93,6 dla ludzi, którzy później zachorowali na schizofrenię, w porównaniu do 100 dla generalnej populacji.

Doktor Golam Khandaker wyjaśnia jeszcze: nie stwierdziliśmy różnicy dla IQ werbalnego i IQ wydajności, co również jest sprzeczne z poprzednimi sugestiami, iż te dwie postaci IQ są różne.


Ryzyko pięciokrotnie większe

Naukowcy z uniwersytetu brytyjskiego wyjaśniają jeszcze, iż ryzyko zachorowania na schizofrenię było pięciokrotnie większe dla ludzi, których IQ było poniżej 70 punktów. Natomiast, ryzyko było dwukrotnie większe dla osób z IQ pomiędzy 70 – 85.

Wysoka inteligencja, na poziomie 115 – 130 i powyżej, redukuje właściwie ryzyko schizofrenii.

Badacze znaleźli również bardzo wyraźne powiązanie między przedchorobowym deficytem inteligencji a wiekiem, w którym pojawia się choroba.

Doktor Golam Khandaker wyjaśnia: stwierdziliśmy, że wyższy niedobór IQ skutkował wcześniejszym pojawieniem się schizofrenii. Pokazujemy w naszym badaniu, że klinicznie może być to istotne, kiedy rozważamy deficyt IQ odnośnie do wieku pojawienia się schizofrenii.

Specjalista dodaje jeszcze, że rezultaty te pasują do neurorozwojowej terorii schizofrenii, która sugeruje, że ludzie, którzy chorują na tę chorobę psychiczną jako dorośli, wykazują anomalie w rozwoju nerwowym już we wczesnym okresie życia, czego dowodem mają być opóźnienia w nauce chodzenia czy mówienia.

Odkrycia te są bardzo ważne, ponieważ można stwierdzić, że schizofrenia to choroba ludzi młodych, która trwa przez całe życie. Przyczyny schizofrenii mogą pojawić się we wczesnym okresie życia. Już wtedy pojawiają się sygnały, które można rozpoznać pod względem IQ i innych czynników, podsumowuje doktor Golam Khandaker.

Doktor René Kahn, z centrum medycznego University Medical Center Utrecht w Holandii, przewodniczący centrum badawczego SIRS (Schizophrenia International Research Society) stwierdza: odkrycia te są bardzo ważne. Pokazują nam, że ludzie, którzy zachorują na schizofrenię, a nie tylko ci, którzy już są chorzy, mają deficyt IQ średnio 7,5 punktu w porównaniu do populacji ogólnej. A to sugeruje, że schizofrenia jest chorobą neurorozwojową.

Komentarze do: Niższy wskaźnik IQ związany z ryzykiem przyszłej schizofrenii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz