Szukaj

Niedobór witaminy D może być przyczyną schizofrenii?

Podziel się
Komentarze0

Wcześniejsze badania, które dotyczyły niedoboru witaminy D, informowały, że niedobór tej witaminy jest jednym z czynników wpływających na proces starzenia się kości. Dodatkowo, pojawiało się większe ryzyko przewlekłego bólu u mężczyzn. Jak się okazało, niedobór witaminy D ma również swoje skutki w wysokiej śmiertelności. Teraz, nowe badania sugerują, że osoby z niedoborem witaminy D są bardziej narażone na schizofrenię.

Badacze z Uniwersytetu Nauk Medycznych Isfahan w Iranie, sprawdzali czy istnieje związek pomiędzy niedoborem witaminy D a schizofrenią. Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy brali udział w ich badaniach, a którzy charakteryzowali się niedoborem witaminy D, są bardziej narażeni na schizofrenię niż osoby z normalnym poziomem witaminy D.

Według zespołu badaczy, schizofrenia jest bardziej rozpowszechnionym problemem w klimatach zimnych. Jest to spowodowane tym, że organizm witaminę D pobiera głównie z światła słonecznego. Aby otrzymać odpowiednie wyniki badań, które niedawno zostały opublikowane w czasopiśmie Clinical Endocorinology Metabolism, specjaliści przeprowadzili 19 analiz, które sprawdzały związek między niedoborem witaminy D a zaburzeniami psychicznymi, w tym schizofrenii.

Łącznie analizowano 2804 dorosłych osób. Część z nich cierpiała na zaburzenia psychiczne a część nie. Wszystkim jednak sprawdzono poziom witaminy D poprzez badania krwi. Wynik badań nie był ogromnym zaskoczeniem, bo okazało się, że osoby z niższym poziomem witaminy D, miały większe prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii.

Około 65% chorych na schizofrenię miało niedobór witaminy D. Dzięki szczegółowym analizom, naukowcy obliczyli, że uczestnicy badania z niedoborem witaminy D, są 2,16 razy bardziej narażeni na schizofrenię w porównaniu z osobami, u których poziom witaminy był w normie.

Ahmad Esmalizadeh, jeden z autorów badania, komentuje wyniki następująco: - Istnieje tendencja wzrostowa w zakresie nauki żywienia, witamin i ich związków z ludzkim organizmem oraz chorobami, takimi jak nowotwory, choroby serca, depresja czy schizforenia.

- Nasze wyniki potwierdzają tylko teorię, która mówi, że witamina D może mieć istotny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Potrzebne są jednak dalsze badania, które pomogą określić, jak szeroki zakres ma problem z niedoborem witaminy D u ogólnej populacji. Jednak ze względu na to, że badania były głównie obserwacyjne, nie możemy stanowczo oświadczyć, że niedobór witaminy D powoduje schizofrenię. - dodaje

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Niedobór witaminy D może być przyczyną schizofrenii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz