Szukaj

Nawet entomolodzy boją się pająków!

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w American Entomologist pokazuje, że nawet pośród specjalistów od insektów pojawiają się osoby cierpiące na strach przed pająkami. Strach, który może nawet przerodzić się w arachnofobię. Ankietę przeprowadził arachnolog z University of California, Rick Vetter.Sondaż objął 41 entomologów, którzy przyznali się do większej lub mniejszej arachnofobii. Te same osoby bez żadnych lęków manipulują mrówkami, trzmielami i innymi...

Jak wynika z badania, u niektórych z nich lęk przed pająkami pojawił się już w dzieciństwie, czyli na wiele lat przed tym, zanim zdecydowali się na zawód entomologa.

Dr Vetter mówi: - Rezultaty pokazują, że entomolodzy "arachnonegatywni" dzielą z innymi osobami cierpiącymi na arachnofobię zarówno niesmak do pająków, jak i reakcję behawioralną, która łączy się z tym niesmakiem.


Paradoksalnie, mimo wielkiej różnorodności morfologicznej insektów i mimo wielu lat zawodowego kontaktu z nimi, ci entomolodzy nie postrzegają pająków tak jak wszystkie inne insekty.

Jednocześnie większość z nich przyznaje, że ich odczucia do pająków nie mogą być racjonalnie wyjaśnione.

Dzięki tej ankiecie wielu z nich odczuło swojego rodzaju ulgę, że nie są sami w tym negatywnym postrzeganiu pająków.

Redaktor naczelny American Entomologist Gene Kritksy ma receptę na przyszłość: - Mamy pomysł na to, w jaki sposób załagodzić ten lęk przed pająkami u przyszłych pokoleń. Jeżeli rodzice swojemu potomstwu będą pokazywać prawdziwe zainteresowanie światem i naturą, nie wykluczając z tego pająków, może to ograniczyć występowanie arachnofobii.

Komentarze do: Nawet entomolodzy boją się pająków!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz