Szukaj

Nastolatki “słyszące głosy” są zagrożone samobójstwem!

Podziel się
Komentarze0

Irlandzcy badacze donoszą, iż nastolatki, które „słyszą głosy”, są bardziej zagrożone samobójstwem niż ich rówieśnicy bez tego typu zaburzeń. Słyszenie głosów jest uważane za objaw psychozy. W irlandzkim badaniu, przeprowadzonym na uczestnikach w wieku 13 – 16 lat, słyszenie głosów zostało powiązane w blisko 70-krotnie (!) większym prawdopodobieństwem śmierci samobójczej w ciągu roku.Naukowcy sugerują teraz, w artykule opublikowanym w JAMA Psychiatry, że tego typu objaw może być cennym wczesnym znakiem ostrzegawczym dla rodziców.

- Powiązanie między samobójstwem a słyszeniem głosów nie było wcześniej znane – mówi dr Ian Kelleher, główny autor badania z Beaumont Hospital w Dublinie. – Przyjrzeliśmy się danym zebranym w szerokim europejskim badaniu. Informacje dotyczyły 1 112 irlandzkich nastolatków, obserwowanych przez rok. Trzykrotnie w tym okresie sprawdzaliśmy stan zdrowia tych ludzi, pytając ich o jakiekolwiek objawy psychotyczne i próby samobójcze.


Podczas pierwszej oceny, u 77 nastolatków stwierdzono objawy psychotyczne (słyszenie głosów i dźwięków).

Spośród nich, 7% donosiło o próbach samobójczych w ciągu 3 miesięcy po pierwszej ocenie, w porównaniu do 1% nastolatków bez objawów psychotycznych.

W ciągu roku, 20% nastolatków, którzy słyszeli głosy, próbowało popełnić samobójstwo, w porównaniu do nastolatków bez tego objawu.

Najbardziej zagrożona próbą samobójczą była grupa nastolatków, którzy mieli także inne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, ZOK, zaburzenia lękowe. 34% z nich donosiło o podjęciu próby samobójczej w ciągu roku obserwacji.

Dr Kelleher mówi: - Widzimy wyraźnie, że ludzie z chorobami psychicznymi są bardziej zagrożeni samobójczymi zachowaniami w porównaniu do reszty populacji, ale ogromna większość jednak nigdy nie podejmuje tych prób.

Komentarze do: Nastolatki “słyszące głosy” są zagrożone samobójstwem!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz