Szukaj

Mężczyźni bardziej zagrożeni fizycznymi chorobami niż kobiety

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie St. Michael’s Hospital pokazuje, że mężczyźni częściej niż kobiety zapadali na choroby fizyczne w 10-letnich obserwacjach, których rezultaty opublikowano w Journal of Epidemiology and Community Health. Okazało się też, że niezależnie od płci choroba umysłowa dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko choroby fizycznej, aczkolwiek u kobiet chorych umysłowo choroba fizyczna pojawia się średnio o rok wcześniej niż u mężczyzn.Badaniem kierowała dr Flora Matheson, która wyjaśnia: - U kobiet stwierdziliśmy ryzyko zredukowane o 14% w porównaniu do mężczyzn. A to oznacza, że mężczyźni są na niekorzystnej pozycji.

Płeć jako czynnik ryzyka choroby nie jest często brana pod uwagę, ale jest to ważny element w medycznych poszukiwaniach.

Ok. 25 – 30% populacji żyje z zaburzeniem zdrowia umysłowego w danym roku. Dlatego badania nad powiązaniem między zdrowiem umysłowymi i zdrowiem fizycznym są tak ważne.


Coraz więcej prac naukowych wykazuje, że ludzie ciężko chorzy psychicznie mają też większe proporcje zachorowalności na syndrom metaboliczny, nadciśnienie, choroby wirusowe, układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego.

Dr Matheson wyjątkowo zainteresowała się wpływem płci na powiązanie między chorobami psychicznymi a rozwojem chorób fizycznych.

Posłużyła się danymi z ankiety 2000 – 2001 Canadian Community Health Survey oraz danymi medycznymi z Institute for Clinical Evalutive Sciences, aby prześledzić rozwój 4 fizycznych chorób w latach 2001 – 2011: obstrukcyjna choroba płuc, astma, nadciśnienie, cukrzyca.

Podsumowuje: - Moje badanie pokazuje, że istnieje potrzeba dogłębnych badań w tym temacie, w celu pełnego zrozumienia powiązania między płcią a złożonymi problemami zdrowotnymi.

Komentarze do: Mężczyźni bardziej zagrożeni fizycznymi chorobami niż kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz