Szukaj

Marihuana może mieć wpływ na zaburzenia psychiczne

Naukowcy alarmują, że marihuana może prowadzić do osłabienia pamięci oraz nieprawidłowych zmian w czynnościach mózgu, które przypominają zmiany, jakie zachodzą u osób chorych na schizofrenię.

Lek ten może spowodować wiele skutków krótko i długoterminowych, najczęściej powoduje zmiany w psychice. Naukowcy  z Feinburg School of Medicine na Uniwersytecie Northwestern w Illinois przeprowadzili badanie, analizując zmiany w mózgu u grupy 20-latków, którzy regularnie zażywali marihuanę. Wszystkie te osoby zaczęły palić w wieku 16 lub 17 lat i robiły to codziennie. Ich wyniki porównano z osobami zdrowymi oraz chorymi już na schizofrenię. Wyniki wykazały pogorszenie wzgórza mózgu u uczestników, którzy palili marihuanę przez 3-4 lata. Miało to ogromny wpływ na ich codziennie funkcjonowanie, uczenie się, pamięć oraz koncentrację.

Używanie marihuany a schizofrenia

90% osób poddanych badaniom, które miały schizofrenię, używały wcześniej marihuany. Naukowcy twierdzą, że taki wynik potwierdza badania, które sugerowały, że regularne stosowanie leku może być przyczyną zmian w strukturze mózgu. Ponadto jeśli  ktoś posiada w rodzinie osobę chorą na schizofrenię to za pomocą marihuany można zwiększyć  swoje ryzyko  zachorowania w przyszłości.

Spory dotyczące działania marihuany

Jeden z autorów badania, John Csernansky z Northwestern University Feinburg School of Medicine i Northwestern Memorial Hospital, mówi : - Nadużywanie popularnych narkotyków ulicznych, takich jak marihuana, może mieć niebezpieczne konsekwencje dla młodych ludzi, którzy rozwijają lub mają rozwinięte zaburzenia psychiczne. Matthew Smith z Uniwersytetu Northwestern mówi, że chociaż badanie to dostarcza dowodów, że marihuana pozostawia długoterminowe skutki w mózgu, to konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć działanie narkotyku. Z kolei inne badania szczegółowe wskazują na pozytywne skutki zdrowotne marihuany. Medical News Today niedawno  opracowało badania sugerujące, że  związek THC, który zawiera marihuana, może pomóc w leczeniu osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Autor: Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Marihuana może mieć wpływ na zaburzenia psychiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz