Szukaj

Ludzie z depresją spędzają więcej czasu czatując online

Podziel się
Komentarze0

A gdyby twój telefon komórkowy powiedział ci: uważam, że potrzebujesz psychologa? Brzmi to dziwnie, rodem z science – fiction, ale badacze zapewniają, że któregoś dnia nasze laptopy, a także nasze telefony, mogą być w stanie diagnozować u nas depresję na podstawie tego, w jaki sposób używamy internetu.Nowe badania pokazują, że ludzie z depresją wykorzystują dostęp do sieci zupełnie inaczej niż inni: spędzają mnóstwo czasu na czacie oraz na dzieleniu się swoimi plikami.

Naukowcy poddali obserwacji 216 studentów: najpierw monitorowano ile czasu każdy z nich spędza w internecie; następnie rezultaty badań skorelowano ze stopniem zaawansowania depresji u poszczególnych osób.

Współautor tego badania, Sriram Chellappan, asystent profesora na uniwersytecie Missouri University of Science and Technology wyjaśnia: wcześniejsze badania miały na celu obserwację związku między korzystaniem z internetu a depresją, ale opierały się na osobistych wspomnieniach każdego z uczestników, odnośnie tego co robił i kiedy. Nasze badanie opierało się na lepszej technice, ponieważ sami monitorowaliśmy czas spędzony w internecie oraz to, co robili uczestnicy.


Jeżeli zapytasz kogoś, ile razy sprawdzał swoją skrzynkę pocztową w ostatnim miesiącu, na pewno nie udzieli ci dokładnej odpowiedzi, jest to niemożliwe,
dodaje Sriram Chellappan.


Do celów nowego badania, Sriram Chellappan poprosił uczestników o wypełnienie ankiety z pytaniami, która miała na celu wykrycie objawów depresji. Pytania były skonstruowane w taki sposób, aby uczestnicy nie zdawali sobie sprawy z tego, że autorom ankiety chodziło o zdiagnozowanie stanu zaawansowania depresji.

Podczas badania, naukowcy zwracali także uwagę w jaki sposób studenci posługiwali się internetem, to znaczy co robili za każdym razem, kiedy logowali się do uniwersyteckiego serwera. Ankieta oraz kontrola dostępu do internetu były anonimowe.

Sriram Chellappan wyjaśnia: każdy uczestnik dostał pseudonim na samym początku projektu. Tymże pseudonimem posługiwał się aż do końca, a to oznacza, że ochotnicy byli identyfikowani jedynie na podstawie ich fikcyjnych imion.

Sriram Chellappan sugeruje, że nowe odkrycia mogą prowadzić do opracowania systemu wczesnego ostrzegania, swoistego alarmu mogącego powiedzieć nam, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia u nas depresji.

Inne badania również powiązały częstsze posługiwanie się internetem z depresją. Naukowcy sugerują, że zbyt duża ilość czasu spędzanego w sieci może prowadzić do pojawiania się problemów ze zdrowiem umysłowym, mówi Sriram Chellappan. Jednak to nasze badania traktują takie wzorce posługiwania się internetem jako objaw.

Sriram Chellappan planuje teraz rozszerzyć swoje badania o poszukiwania powiązań między korzystaniem z internetu a całym wachlarzem chorób umysłowych.

Komentarze do: Ludzie z depresją spędzają więcej czasu czatując online

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz