Szukaj

Dzieci cierpiące na zaburzenia zdrowia psychicznego częściej znęcają się nad innymi

Podziel się
Komentarze0

Dzieci ze zdiagnozowanymi problemami umysłowymi trzy razy częściej niż ich zdrowi rówieśnicy skłonne są do tyranizowania koleżanek i kolegów ze szkoły. Wyniki badań potwierdzających tę tezę zaprezentowane zostały 22 października 2012 roku na dorocznej konferencji pediatrycznej American Academy of Pediatrics (AAP).Znęcanie się dzieci nad innymi (bullying) w szkole to coś, o czym każdy z nas zapewne słyszał. To forma przemocy definiowana jako powtarzające się, zamierzone akty agresji wiążące się z nierównością sił pomiędzy ofiarą i sprawcą.

Według amerykańskich badań z 2011 roku, 20% uczniów szkół średnich padło ofiarą takiej przemocy w ciągu poprzedzających sondaż 12 miesięcy. Do tej pory wiadomo było, że ofiary znęcania znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób umysłowych i samobójstwa.

Teraz zbadano też stan zdrowia umysłowego sprawców.

Na potrzeby opracowania „Association Between Mental Health Disorders and Bullying in the United States Among Children Aged 6 to 17 Years” badacze przejrzeli wyniki sondaży przeprowadzonych wśród rodziców i opiekunów w 2007 roku, w ramach National Survey of Children's Health.


Pytano w nich o zdrowie psychiczne dzieci i problem terroryzowania przez uczniów. Dane dotyczyły 64 tysięcy młodych ludzi.

W 2007 roku 15,2% amerykańskich dzieci zostało rozpoznanych – przez rodzica lub opiekuna – jako znęcający się. Dzieci cierpiące na zaburzenia zdrowia psychicznego z trzy razy wyższym prawdopodobieństwem (niż ich zdrowi rówieśnicy) stawały się sprawcami znęcania.

Zróżnicowano typy zaburzeń i okazało się, że dzieci ze zdiagnozowaną depresją były trzy razy bardziej skłonne do znęcania, a cierpiące na zaburzenia opozycyjno-buntownicze (ODD) – sześciokrotnie.

Doktor Frances G. Turcotte-Benedict z Hasbro Children’s Hospital w Providence powiedziała: „Te odkrycia zwracają uwagę na potrzebę zapewnienia wsparcia psychologicznego nie tylko ofiarom znęcania, ale i znęcającym się”.

Aby opracować skuteczny program zapobiegania przemocy wśród uczniów, potrzebne są dalsze badania. Przede wszystkim pozwoli to zrozumieć, jaki jest profil dzieci znęcających się nad innymi.

Komentarze do: Dzieci cierpiące na zaburzenia zdrowia psychicznego częściej znęcają się nad innymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz