Szukaj

Dogoterapia korzystna dla dzieci ze spektrum autystycznym?

Podziel się
Komentarze0

Około 1 dziecko na 150 jest dotknięte spektrum zaburzeń autystycznych (ADS, autism spectrum disorder), czyli grupą zaburzeń neurorozwojowych, charakteryzujących się trudnościami z mową, komunikacją i społecznymi interakcjami.Przegląd licznych opublikowanych do tej pory badań, oceniających potencjał dogoterapii – czyli terapii opartej na pomocy psów – w leczeniu dzieci z ASD, został opublikowany w The Journal of Alternative and Complementary Medicine.

Artykuł dr Alessandry Barry z Istituto Superiore di Sanita w Rzymie, zatytułowany Use of Assistance and Therapy Dogs for Children with Autism Spectrum Disorders: A Critical Review of the Current Evidence, jest dostępny na stronie internetowej magazynu.


Interakcja z wyszkolonymi psami, czy też wprowadzenie takiego psa do gospodarstwa domowego, w którym jest dziecko z ASD, może pomóc pacjentowi w rozwoju emocjonalnego przywiązania oraz interakcji społecznych, w oparciu o proste i przewidywalne wzorce, bez konieczności interpretowania werbalnych wskazówek, pisze autorka.

Zwiększona zdolność do interakcji społecznych, jaką pacjent osiąga, może następnie przenieść się do komunikacji interpersonalnej i relacji z innymi, sugeruje specjalistka.

Naukowcy jednocześnie podkreślają zapotrzebowanie na kolejne, lepiej zaprojektowane badania, które pozwolą potwierdzić i wykorzystać w przyszłości te wyniki, konkluduje autorka artykułu.

Komentarze do: Dogoterapia korzystna dla dzieci ze spektrum autystycznym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz