Szukaj

Codzienny stres przyczynia się do uszczerbku na zdrowiu psychicznym

Nasze emocjonalne reakcje na codzienny stres wpływają na zdrowie psychiczne w późniejszym życiu, według nowego badania przeprowadzonego przez psychologów z UC Irvine. Wyniki, które pojawiły się w czasopiśmie Psychological Science, sugerują, że utrzymanie równowagi emocjonalnej "teraz" jest niezbędne do uniknięcia poważnych problemów ze stanem psychicznym "w późniejszych latach życia".Susan Charles, profesor psychologii z University of California, wraz ze swoimi kolegami przeprowadziła badanie w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie: Czy małe codzienne problemy sprawiają, że stajemy się silniejsi, czy podcinają nam skrzydła?

Przy użyciu danych z dwóch narodowych badań naukowcy odkryli, że negatywne reakcje emocjonalne na codzienny stres, np. kłótnie z partnerem, konflikty w pracy, długie kolejki w sklepie lub korki na ulicach, przepowiadają zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe 10 lat później.

- To, jak sobie radzimy z codziennymi sprawami, wpływa na nasz ogólny stan zdrowia psychicznego - mówi prof. Charles. – Jesteśmy tak skupieni na długoterminowych celach, że nie zauważamy, jak ważna jest regulacja naszych emocji tu i teraz. Zmiana sposobu reagowania na stres oraz tego, jak myślimy o takich niewygodnych sytuacjach, jest równie ważna jak utrzymanie zdrowej diety oraz sprawność fizyczna.


Wyniki zostały oparte na danych pochodzących z badań na 711 kobietach i mężczyznach między 25 i 74 rokiem życia, którzy brali udział w projekcie Midlife Development oraz badaniu National Study of Daily Experience w USA.

Według prof. Charles i jej współpracowników, ustalenia wskazują, że skutki dla zdrowia psychicznego nie wynikają tylko z wielkich wydarzeń życiowych, ale także z pozornie drobnych doświadczeń emocjonalnych.

Badanie sugeruje, że chroniczny charakter negatywnych emocji w odpowiedzi na codzienne stresory może powodować nieodwracalne szkody w samopoczuciu psychicznym.

- Ważne jest aby NIE pozwolić, aby codzienne problemy zrujnowały zwyczajne momenty w naszym życiu – powiedziała Charles. – Momenty tworzą dni, a dni tworzą lata - jakie one będą, zależy tylko od nas.

Komentarze do: Codzienny stres przyczynia się do uszczerbku na zdrowiu psychicznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz