Szukaj

Chóralne śpiewy redukują lęk

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie pokazuje, że śpiewanie w chórze dobrze działa na stan ducha i na obniżenie poziomu lęku. Prace na ten temat ukazały się w Psychology of Music. Przeprowadzili je naukowcy z Abant Izzet Baysal University w Turcji.Eksperyment przeprowadzono z udziałem 35 osób, które poproszono albo o udział w godzinie chóralnego śpiewania, albo o spędzeniu godziny „na niczym” (grupa kontrolna).

Następnie naukowcy przeanalizowali pozytywne i negatywne skutki tych zajęć, jak również poziomy lęku i poziomy amylazy w ślinie uczestników. Amylaza jest enzymem, który często używany jest jako marker zapalenia.


Wyniki tych analiz pokazały, że ludzie, którzy śpiewali w chórze, objawiali mniejsze oznaki lęku w porównaniu do grupy kontrolnej. Co więcej, grupa kontrolna, po godzinie spędzonej „na niczym”, doświadczała nawet jeszcze większego nasilenia zaburzeń lękowych.

Korzystne działanie chóralnego śpiewania nie ogranicza się jedynie do zdrowia umysłowego. Naukowcy norwescy już wcześniej donosili, że taka aktywność jest generalnie związana z lepszym zdrowiem i większym zaangażowaniem w miejscu pracy.

Graham Welch z Institute of Education na University of London mówi: - Zdrowotne korzyści chóralnego śpiewania dotyczą zarówno ducha, jak i ciała. Śpiewanie podnosi bowiem poziom tlenu we krwi oraz obniża stres i sprzyja poczuciu wspólnoty.

Komentarze do: Chóralne śpiewy redukują lęk

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz