Szukaj

Chiny: koniec nadużyć w szpitalach psychiatrycznych

Podziel się
Komentarze0

W piątek władza ustawodawcza Chińskiej Republiki Ludowej zatwierdziła długo oczekiwaną ustawę dotyczącą prawa szpitali psychiatrycznych. Nowe postanowienia mają przede wszystkim zapobiec przetrzymywaniu ludzi w ośrodkach dla umysłowo chorych pod przymusem oraz leczeniu ich w przypadkach, gdy nie jest to konieczne.Tego rodzaju rozwiązania stosowane były głównie przeciwko osobom, które w sposób krytyczny wypowiadały się na temat władz ChRL.

Nowe prawo w znacznym stopniu standaryzuje system opieki psychiatrycznej, ponieważ wprowadza obowiązek otwarcia przy szpitalach klinik dla pacjentów ambulatoryjnych oraz zobowiązuje doktorów do uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach.


Nacisk społeczeństwa na przepchnięcie tej ustawy narastał w mediach chińskich już od wielu lat, po tym jak w telewizji ukazywały się mrożące krew w żyłach historie ludzi, przeciw którym przymusowo stosowano leczenie psychiatryczne. Pośród ofiar takich praktyk byli również pracownicy, którzy nie zgadzali się do końca ze swoimi pracodawcami odnośnie wynagrodzenia.

Dr. Liu Xiehe, 85-letni dziś psychiatra pochodzący z miasta Chengdu, jest autorem pierwszego szkicu tej ustawy z 1985 roku. Po jej wdrożeniu w życie wypowiedział się w następujący sposób: „Od dziś nasz system legislacyjny będzie chronił prawa pacjentów cierpiących na schorzenia umysłowe, a ludzie, którzy nie wymagają takiego leczenia, nie będą do tego zmuszani”.

Komentarze do: Chiny: koniec nadużyć w szpitalach psychiatrycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz