Szukaj

Bałagan przy stole a niemowlak

Podziel się
Komentarze0

Dla małych dzieci samodzielne jedzenie posiłków jest związane nie tylko z zaspokajaniem łaknienia, ale również z zabawą. W tym wypadku jest ona równie ważna. Robienie bałaganu przy jedzeniu pozwala dziecku poznawać otaczającą rzeczywistość. Maluch tak długo będzie eksperymentować z jedzeniem, dopóki  nie dowie się wszystkiego na jego temat.Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą nauczyć maluszka odpowiedniego zachowania przy stole i jednocześnie zapobiec zniszczeniom.

  • Zasłaniaj i odsłaniaj
Pozwalając maluszkowi samodzielnie spożywać pokarmy warto zabezpieczyć miejsca, które maluch może pobrudzić. W tym celu rozłóż gazety, a bobaska ubierz w łatwościeralny śliniaczek. Warto wybrać taki, który chroni nie tylko przód, ale również ramiona bobaska. Niektórzy rodzice preferują śliniaczki jednorazowe, które nie wymagają prania i można je wyrzucać po każdym posiłku. W lenie dni podając bobasowi posiłek można rozebrać go do pieluszki i wówczas pozwolić na samodzielne spożywanie posiłku. Dzięki temu maluch będzie zadowolony a ty unikniesz plam na ubraniach.

  • Bądź przewidujący
Pozwól maluszkowi eksperymentować ze spożywanym pokarmem, jednak wyznacz granice.  Maluch powinien wiedzieć co jest dozwolone, a co stanowczo zabronione. Zadbaj również o to, by podawać maluszkowi jedzenie w miseczce zamiast talerza, którą można przymocować     specjalnymi przyssawkami do jego powierzchni. Napoje postaraj się podawać w kubeczku z dziubkiem, dzięki temu zminimalizujesz prawdopodobieństwo rozlania.


  • Zachowaj spokój
Maluszki lubią kiedy podziwia się ich osiągnięcia. W związku z tym,, gdy zaczną popisywać się a ty na ich zachowanie zareagujesz śmiechem, bądź pewna, że zachęci to bobasa do dalszych postów. Najlepszym sposobem jest ignorowanie niewłaściwych zachowań dziecka, a chwalenie tych pozytywnych.

  • Przypominaj o sztućcach
Małe dzieci rzadko używają sztućców do jedzenia posiłku. Raczej wykorzystują je jako zabawkę, wymachując nimi. Warto maluszkowi od czasu do czasu przypomnieć do czego służą sztućce i w jaki sposób prawidłowo z nich korzystać.

  • Nie karm
Niektóre matki nie pozwalają dzieciom samodzielnie spożywać posiłków. Nie pozwalając maluszkowi samodzielnie jeść spowodujesz, że maluch nie nauczy się prawidłowego spożywania posiłków i odpowiedniego zachowania przy stole.

  • Dawaj dobry przykład
Tylko dobry przykład powoli maluszkowi nabyć prawidłowych nawyków przy stole. Dlatego pokazuj bobasowi jak należy prawidłowo zachowywać się przy stole. W tym celu zasiadajcie wspólnie do stołu i zachowujcie się w kulturalny sposób. Unikaj mlaskania, jedzenia palcami, aby much nie utrwalił sobie negatywnych zachowań.

  • Przerwij w odpowiednim momencie
Obserwując maluszka będziesz w stanie stwierdzić kiedy jedzenie przeradza się w zabawę. Wówczas jak najszybciej przerwij zabawę. Po prostu wyciągnij malca z krzesełka i zainteresuj go innym zajęciem. W takim wypadku maluszek na pewnie nie będzie protestował.

Komentarze do: Bałagan przy stole a niemowlak

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz