Szukaj

Przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia na paznokciach mogą świadczyć o chorobie. Warto wiedzieć, co mogą oznaczać białe plamki na paznokciach, czy zmiana koloru całej płytki, aby móc odpowiednio wcześnie interweniować i zgłosić się do lekarza.

Białe paznokcie

Paznokieć może być cały biały lub mogą występować punktowe przebarwienia tego koloru. W pierwszym przypadku świadczy to o bielactwie prawdziwym paznokcia spowodowanym łuszczycą, niewydolnością serca, chorobami nowotworowymi lub  niedoborami wapnia lub białka. Jeśli natomiast płytka paznokcia jest biała tylko w niektórych miejscach, to najczęściej jest to spowodowane urazem mechanicznym.

Żółte paznokcie

Przebarwienia takiego koloru pojawiają się z powodu malowania paznokci czerwonym lakierem ale także mogą być skutkiem przyjmowania leków takich jak beta-karoten czy tetracyklina. Innymi powodami są żółtaczka typu A lub B, łuszczycowe zapalenie stawów, grzybica lub palenie papierosów.

Brązowe paznokcie

Taka barwa paznokci spowodowana jest przez leki takie jak cygnolina lub nadmanganian potasu oraz hennę, choroby tarczycy, niedożywienie lub nadużywanie nikotyny.

Zielone paznokcie

Zielone paznokcie wskazują na zakażenie bakteryjne Pseudomonas aeruginosa, które spowodowane jest częstym moczeniem rąk w wodzie z detergentami lub przez skaleczenie. Innym powodem takiego koloru płytki paznokcia jest jej grzybica.

Szaroniebieskie paznokcie

Przebarwienie tego typu może być skutkiem zatrucia srebrem, używaniem leków przeciwmalarycznych, chorobą Reynouda lub Wilsona.

Czarne paznokcie

Jeśli czarny kolor występuje tylko w części płytki paznokcia to jest to najczęściej spowodowane  urazem, lekami lub środkami chemicznymi. Natomiast w przypadku kiedy czarne przebarwienie nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia może wskazywać to na odmianę czerniaka złośliwego lub zapalenie wsierdzia.

Polecamy na ten temat:

Paznokcie informują o chorobach!

Komentarze do: Przebarwienia na paznokciach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz