Szukaj

Modyfikowana kukurydza z USA odrzucona przez Chiny

Chiny nie przyjęły około 2000 ton suszonych ziaren kukurydzy i w najbliższym czasie spodziewany jest kolejny tak ogromny negatywny odzew, ponieważ Pekin nakłada bardzo rygorystyczne kontrole nad niezatwierdzonymi modyfikowanymi genetycznie szczepami (GMO).

„Pojemniki , które zostały zamknięte na jakiś czas , zostały odrzucone w porcie w Szanghaju", powiedział jeden z przedsiębiorców krajowego domu handlowego. Handlowcy  złośliwie zwrócili uwagę, że  szczep , przyjęty już przez takie miejsca jak Japonia, Korea Południowa i Unia Europejska , zostały znalezione w partiach produktu bogatego w białko kukurydzy , które używa się do produkcji alkoholu

Problemy z dostawą

Chiny, największy na świecie odbiorca amerykańskich produktów, stanowiły około 40 procent amerykańskiego eksportu w ciągu sezonu 2012/13 . Handlowcy obawiają się, że ciężko będzie  przejść do innych miejsc jako substytut kukurydzy i śruty w paszach zwierzęcych, które  nie są powszechnie używane w pozostałej części Azji . Mówili, że odrzuceń było prawdopodobnie więcej po wizycie Generalnego  Urzędu Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny ( CIQ ), która wydała zawiadomienie do władz lokalnych z prośbą o zwiększenie kontroli  ładunków. "Wcześniej władze sprawdzały przesyłki selektywnie , ale teraz wszystkie przesyłki muszą być przetestowane i duża objętość może zostać odrzucona. "Wielu handlowców  poprosiło swoich dostawców w USA o wstrzymanie wysyłek. "Spodziewano się, że chiński przywóz osiągnie rekordowy poziom ponad 4 mln ton w 2013/14 ze względu na niskie ceny w USA oraz silny popyt krajowy . Przywóz w miesiącu  grudniu i styczniu oszacowano na między 450.000 ton do 500.000 ton. Import w Chinach w listopadzie wzrósł o 253 procent w stosunku do poprzedniego roku do 538.498 ton, z których prawie wszystkie pochodzą z USA. Pekin dąży do ograniczenia taniego importu kukurydzy i wspiera krajowe ceny ziarna. Chiny zostały wezwane do szybkiego działania, aby zatwierdzić szczep, który został przywieziony z USA.

Monitorowanie produktów importowanych.

Chiny ostatnio bardzo dokładnie monitorują jakość produktów żywnościowych, które są importowane. Przy najmniejszym podejrzeniu udziału nielegalnych substancji w produktach, niszczone są całe partie. Warto przypomnieć, że na świecie odbyło się już wiele marszów przeciwko żywności modyfikowanej, w szczególności przeciwko amerykańskiemu gigantowi Monsanto. Korporacja ta jest głównym dostawcą zmodyfikowanych nasion kukurydzy, soi oraz bawełny. Firma jest oskarżana o to, że ich produkty szkodzą środowisku, a także konsumentom.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Modyfikowana kukurydza z USA odrzucona przez Chiny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz