Szukaj

Ciąża: kokaina modyfikuje strukturę mózgu płodu

Podziel się
Komentarze0

Badanie University of Yale w Stanach Zjednoczonych ujawnia zaburzenia mózgu powiązane z konsumpcją kokainy w okresie ciąży. Naukowcy sugerują, że kobiety ciężarne powinny być lepiej informowane o potencjalnym ryzyku.Konkretniej mówiąc, kokaina wpływa na istotę szarą mózgu płodu, czyli na część systemu nerwowego, który przetwarza informacje. A brak istoty szarej może skutkować zaburzeniami uwagi, anoreksją, a nawet schizofrenią.

Dr Rajita Sinha ze swoim zespołem przeanalizował mózgi 42 nastolatków w wieku od 14 – 17 lat, o których było wiadomo, że w życiu płodowym byli narażeni na kokainę. W grupie kontrolnej znalazło się 21 osób, nie poddanych działaniu tego narkotyku.

Naukowcy przyjrzeli się różnicom w istocie szarej oraz prawdopodobieństwu konsumpcji narkotyków.


Aby ustalić diagnozę, badacze przeprowadzili badanie mózgów nastolatków, analizę toksykologiczną ich moczu, a także kwestionariusza dotyczącego konsumpcji wszelkiego rodzaju nielegalnych substancji.

Okazało się, że nastolatki mające kontakt z kokainą w życiu płodowym miały mniejszą objętość istoty szarej w kluczowych regionach mózgu, powiązanych z emocjami, nagrodą, pamięcią i funkcjami wykonawczymi, w porównaniu do rówieśników z grupy kontrolnej.

Naukowcy już wcześniej udowodnili, że objętość istoty szarej mózgu jest powiązana z konsumpcją narkotyków – w rzeczywistości, redukcja objętości o 1 ml zwiększa ryzyko stosowania narkotyków o 69 – 84% w zależności od regionu mózgu.

Konkluzje z nowego badania, opublikowanego w Biological Psychiatry?

Kokaina konsumowana w ciąży jest naprawdę niebezpieczna, nie tylko dla samej ciężarnej.

Komentarze do: Ciąża: kokaina modyfikuje strukturę mózgu płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz