Szukaj

Zdobywcy Everestu pomagają znaleźć terapie dla serca

Podziel się
Komentarze0

Zespół amerykańskich naukowców właśnie wyruszył, aby prowadzić swoje badania nad himalaistami zdobywającymi Mount Everest. Celem badań ma być lepsze poznanie układu sercowo-naczyniowego na ekstremalnych wysokościach, a także ulepszenie leków stosowanych u pacjentów cierpiących na choroby serca i choroby płuc.Interesuje nas fizjologia płuc na takich wysokościach, która jest podobna fizjologii płuc u pacjentów z niewydolnością serca, mówi Bruce Johnson.

Bruce Johnson jest konsultantem ds. chorób sercowo-naczyniowych w Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych, a teraz prowadzi całą grupę. W jego planach, zespół ma powtórzyć pierwsze wejście amerykańskiego zespołu na tę górę, które miało miejsce w 1963 roku.

W czasie tej pierwszej wspinaczki, pięciu himalaistów amerykańskich dotarło do szczytu: dwóch trudną i wtedy jeszcze nie znaną drogą West Ridge, a reszta poszła normalną drogą Southeast Ridge, którą posłużył się nowozelandczyk Sir Edmund Hillary oraz Szerpa Tenzing Norgay w czasie pierwszego wejścia w 1953 roku.

Od tamtej pory, na Mount Everest, który jest najwyższym szczytem świata i który mierzy 8 850 metrów wysokości, weszło 3 700 ludzi.


Jak wyjaśnia Bruce Johnson, każdy z dziewięciu wspinaczy, którzy już aklimatyzują się na górze, zostanie wyposażony w specjalny zegarek na nadgarstku oraz taśmę na ramieniu, które pozwolą na monitorowanie funkcji ich ciał z laboratorium obozowego.

Zegarek będzie mierzył poziom tlenu we krwi, a taśma wydatek energii, a także ile kalorii spalają. Wspinacze również będą nosili „Mayo platform”, czyli urządzenie opracowane przez klinikę, które pasuje do maleńkiej kieszonki w ubraniu himalaistów i które mierzy aktywność serca.

Co więcej, opracowano również specjalne gry wideo, które pozwolą przetestować umysłową zdolność wspinaczy, taką jak na przykład umiejętność jasnego myślenia na dużych wysokościach, kiedy poziom tlenu jest niski.

Zespół naukowców zamieszka w bazie, w namiocie. Już wcześniej prowadzono badania nad wspinaczami, a jak uważa Bruce Johnson, praca jego zespołu pomoże poszerzyć wiedzę na temat ludzkiego ciała w ekstremalnych warunkach.

Badanie to jest bardzo blisko związane z pracami, które są przeprowadzane na pacjentach chorych na serce i na płuca, wyjaśnia specjalista z Mayo Clinic.

Co więcej, prace te pomogą zdobyć również więcej informacji na temat choroby wysokościowej, która prowadzi do zgonów w wysokich górach.

Już ponad 300 zagranicznych wspinaczy, a także 400 przewodników – Szerpów zebrało się w obozie znajdującym się na 5 300 metrach wysokości, aby wspiąć się na Mount Everest w czasie bieżącego okresu wspinaczkowego, który rozpoczął się w Marcu.

Komentarze do: Zdobywcy Everestu pomagają znaleźć terapie dla serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz