Szukaj

Zanieczyszczenia: emisje ze środków transportu zmniejsza się w całej Unii Europejskiej

Podziel się
Komentarze0

Poziom emisji zanieczyszczeń związanych z transportem spadł w 2009 roku na łonie Unii Europejskiej. Jednakże, wydaje się, że ten spadek jest bardziej związany z kryzysem ekonomicznym niż z wysiłkami, które miałby być wdrożone, aby ograniczać zanieczyszczenia.


Europejska agencja środowiska właśnie opublikowała raport na temat zanieczyszczeń emitowanych przez sektor transportu. Bilans jest pozytywny, ponieważ „prawie dla całości zanieczyszczeń generowanych przez transport, poziom emisji zmniejszył się w 2009 roku”, stwierdza pani profesor Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska.

Jednakże, spadek ten generalnie jest związany ze spadkiem popytu, który swoje przyczyny ma w recesji gospodarczej. Trzeba więc zrobić wszystko, żeby uniknąć wzrostu emisji zanieczyszczeń powietrza, wliczając w totakże okres silnego wzrostu ekonomicznego, podkreśla profesor Jacqueline McGlade.


Raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje pewne postępy w dziedzinie skuteczności energetycznej transportu. W 2010 roku, na przykład, nowe samochody były około 20% bardziej skuteczne niż dziesięć lat wcześniej. Ale ta poprawa, relatywnie skromna, została dość szybko zniweczona przez wzrost zapotrzebowania na transport, nawet jeśli recesja spowodowała spowolnienie aktywności w niektórych sektorach, wyjaśnia raport.

W latach 1990 – 2009 w rzeczywistości, zapotrzebowanie wzrosło o około jedną trzecią. W przeciągu tego samego okresu, został zarejestrowany wzrost o 27% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. 

W 2009 roku, sektor transportu był więc odpowiedzialny za 24% całości emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Do roku 2050, Komisja Europejska chciałaby, żeby państwa członkowskie zredukowały emisję gazów cieplarnianych o 60% w porównaniu do poziomu z 1990 roku.

Aby osiągnąć ten cel, Unia Europejska powinna osiągnąć totalny spadek o 68% w przeciągu kolejnych czterdziestu lat. Spadek ten zdaje się dziś dość mało realny. Europejski sektor transportu powinien być bardzo „ambitny”, aby osiągnąć te cele, podkreśla raport.

Komentarze do: Zanieczyszczenia: emisje ze środków transportu zmniejsza się w całej Unii Europejskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz