Szukaj

Wzrost poziomu mórz zagraża wyspom Polinezji Francuskiej

Podziel się
Komentarze0

Wzrost poziomu mórz może przyczynić się do zniknięcia wielu spośród 118 wysp tego regionu świata. O zagrożeniu tym przypomnieli naukowcy oraz lokalni deputowani, zebrani na Tahiti z okazji kolokwium na temat ocieplenia klimatycznego oraz jego wplywu na region Pacyfiku.Chwilę po konferencji w Durbanie, otwarto kolejną, tym razem na Tahiti, na temat ocieplenia klimatycznego. Naukowcy z tego regionu Pacyfiku, z Francji oraz z Unii Europejskiej, zebrali się z tej okazji i przypomnieli o zagrożeniu, którym jest wzrost poziomu wód w oceanach dla wielu wysp Polinezji Francuskiej.

Tych 118 wysp leży na południu Oceanu Spokojnego, na powierzchni prawie równej powierzchni Europy. Będą one pierwszymi, które ucierpią z powodu wzrostu poziomu mórz. Jakieś 270 000 mieszkańców ucierpi z tego powodu, już pod koniec tego wieku.

Naukowcy zebrani na konferencji oceniają w rzeczywistości, że ten wzrost poziomu mórz osiągnie około pięćdziesięciu centymetrów w granicach 2100 roku, a to i tak pod tym warunkiem, że ocieplenie klimatyczne nie przyśpieszy w ciągu nadchodzących dziesięcioleci. Niektóre wyspy mogą więc całkowicie zniknąć w wyniku tego zjawiska.


Tak jest przede wszystkim w przypadku wysp, które stanowią archipelag Tuamotu, których atole często nie podnoszą się powyżej jednego bądź dwóch metrów nad powierzchnię oceanu. Jeśli chodzi z kolei o nieco wyższe wyspy, często bardziej zamieszkane, takie jak Thaiti, Moorea, Raiatea albo jeszcze chyba najsłynniejsza z nich Bora-Bora, będą one znacząco dotknięte przez zjawisko ocieplenia klimatycznego.

Brak działań ze strony bogatych państw pod lupą

Bezpieczeństwo cywilne oraz bezpieczeństwo żywnościowe również wchodzą tutaj w grę. Przygotowujemy plan klimatyczny, który przedstawimy na szczycie klimatycznym Rio+20, w czerwcu 2012 roku, podkreśla Jacky Bryant, minister środowiska Polinezji Francuskiej, cytowany przez Agence France Presse.

Przemieszczenie ludzkiej populacji jest ścieżką jak najbardziej braną na poważnie w tym planie, dodaje minister Jacky Bryant.

Felix Barsinas, mer Tahuata, małej wyspy archipelagu Markizy, z kolei oskarża bogate państwa o brak działania w obliczu tego zagrożenia, za które zresztą państwa te są w ogromnej części odpowiedzialne.

To, co zarzucam wielkim państwom uprzemysłowionym to fakt, że mają one środki, ale nic nie robią, podczas gdy są główną przyczyną zmian klimatycznych, ubolewa Felix Barsinas.

Komentarze do: Wzrost poziomu mórz zagraża wyspom Polinezji Francuskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz