Szukaj

Wyżywić dziewięć miliardów ludzi, jednocześnie chroniąc środowisko, czy to możliwe?

Podziel się
Komentarze0

Brice Lalonde, koordynator konferencji Rio+20, ocenia, że dwadzieścia lat po szczycie ziemi w Rio, w dalszym ciągu nie mamy globalnej wizji, w jaki sposób mamy wyżywić dziewięć miliardów ludzi, którzy mają zamieszkiwać ziemię w 2050 roku.


Wyżywić, i jednocześnie chronić środowisko naturalne.

Ciężkie wyzwanie przed nami

W dniach od 4 do 6 czerwca 2012 roku, będzie miała miejsce światowa konferencja Rio+20, która jest dedykowana stabilnemu rozwojowi. Koordynator tej konferencji, pan Brice Lalonde, twierdzi, że od 1992 roku, podjęte działania rządowe rzadko kiedy charakteryzowały się konkretami.

W 1992 roku, zdecydowaliśmy, że dość już dyskusji, pora na konkretne programy i działania. Programy te miały być wdrożone przed 2013 rokiem. Jednakże, w negocjacjach na łonie Organizacji Narodów Zjednoczonych, zbyt często można odnieść wrażenie, że zainteresowani myślą przede wszystkim o swoich korzyściach. W domyśle – planeta może poczekać, powiedział w konferencji prasowej koordynator szczytu Rio+20.


W Organizacji Narodów Zjednoczonych potrzeba kogoś, kto mówiłyby wprost o planecie. Brice Lalonde, jako koordynator, z Elizabeth Thompson (była minister środowiska Barbadosu), przypominają, że nazwa szczyt Rio+20 nie oznacza 1992 plus 20 lat, ale raczej 2012 plus 20 lat, czyli 2032. A w 2030 roku na tej planecie być ponad miliard ludzi więcej niż teraz.

Sugestie ze strony państw oczekiwane aż do listopada 2011


Każde państwo może zaproponować temat, nad którym chciałoby przeprowadzić dyskusję. Pięć tematów szczytu jest już znanych: energia, z ideą prawa do uniwersalnego dostępu oraz z większą skutecznością energetyczną; żywność; polityka stałego rozwoju miast; eksploatacja oceanów; sprawiedliwość społeczna na świecie.

Uczestnicy szczytu Rio+20, czyli państwa, Organizacja Narodów Zjednoczonych, wszelkiego rodzaju instytucje, przedsiębiorstwa, etc., mają czas do 1 listopada 2011, aby zaproponować tematy konferencji. Tematy te można przedstawić w sekretariacie konferencji, w Nowym Jorku.

Dobry przykład dała Japonia, która zaproponowała temat katastrof naturalnych oraz sposobów przygotowania się na nie. Inspiracją było z całą pewnością trzęsienie ziemi, jakie dotknęło ten kraj kilka miesięcy temu, a także wybuch w elektrowni jądrowej Fukushima.

Komentarze do: Wyżywić dziewięć miliardów ludzi, jednocześnie chroniąc środowisko, czy to możliwe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz