Szukaj

Wylesianie coraz szybsze od 2000 roku

Podziel się
Komentarze0

W raporcie opublikowanym przez FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) możemy przeczytać, że rytm wylesiania przyśpieszył na całej planecie od 2000 roku i oznacza utratę 6,4 milionów hektarów lasów każdego roku.Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa zastosowała zaawansowaną technikę obrazowania satelitarnego, aby osberwować lasy obecne w czterech krańcach świata. W ten sposób, udało się zaobserwować, że w okresie od 1990 roku do 2000 roku, około 4,1 milionów hektarów lasów znikało każdego roku z naszej planety.

A w latch 2000 – 2005, wylesianie jeszcze bardziej przyśpieszyło, aby osiągnąć utratę 6,4 milionów hektarów lasów rocznie. Liczby te pokazują, że nasa planeta streaciła średnio 4,9 milionów hektarów lasów rocznie, co jest równoznaczne z wycięciem blisko 10 hektarów lasu na minutę, między 1990 a 2005 rokiem.

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, zjawisko to wynika przede wszystkim z przekształcania obracania lasów tropikalnych w tereny rolnicze, szczególnie w Ameryce Południowej oraz w Afryce. Deforestacja pozbawia miliony osób dóbr oraz usług leśnych, kluczowych dla bezpieczeństwa żywności, dobrego samopoczucia ekonomicznego oraz dla zdrowia środowiska, podkreśla Eduardo Rojas-Briales, jeden z dyrektorów generalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, kierujący wydziałem leśnym.


Jednakże, badanie ujawnia jeszcze, że czyste utraty powierzchni leśnych, częściwo zrekompensowane przez naturalne zalesianie albo zalesianie ręką ludzką, przedstawiają w sumie 72,9 milionów hektarów lasów w ciągu 15 lat. Oznacza to o 32% mniej niż poprzednie oszacowania – 107,4 miliony hektarów – jak donosi strona romandie.com.

Lasy w Ameryce Południowej i w Afryce szczególnie dotknięte W 2005 roku, lasy pokrywały średnio 30,3% powierzchni lądowych planety, co przedstawiało w sumie 3,39 miliardów hektarów.

Rosja, Brazylia, Kanada, Stany Zjednoczone, Chiny, Australia, Demokratyczna Republika Konga, Indonezja, Peru, Indie... są to kraje najbardziej zalesione na całym świecie. Pięć pierwszych krajów same w sobie mają ponad połowę lasów istniejących na Ziemi.

Stwierdziliśmy, że największy poziom deforestacji dotyka lasów tropikalnych w Ameryce Południowej oraz w Afryce, szczególnie w latach 1990 – 2005, jak podkreśla Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Azja z kolei, doznaje odwrotnej tendencji – jest to jedyny region na świecie, gdzie stwierdzono czysty zysk stref leśnych w latach 1990 – 2005. W rzeczywistości, operacje zalesiania zostały zasygnalizowane przez wiele krajów Azjatyckich, przede wszystkim przez Chiny. A operacje te przeważyły nawet nad liczbami dotyczącymi wylesiania, według ekspertów.

Komentarze do: Wylesianie coraz szybsze od 2000 roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz