Szukaj

Wykryć choroby krwi słuchając… krzyku czerwonych krwinek

Podziel się
Komentarze0

Czerwone krwinki mają za zadanie dostarczanie tlenu do tkanek ciała i do przechwytywania nadmiarów dwutlenku węgla, aby skierować go do układu oddechowego. Tak jak wszystkie elementy organizmu, krew również może zachorować albo doznać uszkodzenia w wyniku działania czynników patogennych.Czerwone krwinki przypominają płytki o średnicy od 5 do 10 mikronów, o zapadniętym centrum. W trakcie choroby krwi, ich morfologia może się zmienić.

Na przykład, w przypadku malarii, czerwone krwinki puchną i przybierają nieregularne kształty. U ludzi dotkniętych anemią sierpowatą krwinki są sztywne i przypominają kształtem... sierp.

Naukowcy kanadyjscy z University Ryerson w Toronto właśnie opracowali technikę pozwalającą na określanie kształtu czerwonych krwinek. Artykuł opublikowano w Biophysical Journal.


Badacze mają nadzieję, że metoda pozwoli na szybkie wykrywanie niektórych chorób krwi.

Aby poznać morfologię czerwonych krwinek, Kanadyjczycy postanowili wsłuchać się w... ich krzyk. Metoda działa, choć może wydawać się dziwna.

Jak to się dzieje? Kiedy czerwona krwinka dostaje porcję promieniowania laserowego, absorbuje energię i emituje serię utradźwięków, nazywaną falą fotoakustyczną. Fala ta posiada cechy charakterystyczne, które mogą posłużyć do rozpoznawania rozmiaru i kształtu czerwonej krwinki.

Badacze posłużyli się więc mikroskopem fotoakustycznym. Na podstawie zaledwie 21 komórek byli w stanie odróżnić w sposób wiarygodny krwinki czerwone chore od krwinek czerwonych zdrowych.

Teraz pracują nad zintegrowanie tej technologii z aparatem automatycznym, który pozwoli na sprawne i szybkie charakteryzowanie czerwonych krwinek i ewentualnych chorych, na podstawie zaledwie jednej kropli krwi.

Komentarze do: Wykryć choroby krwi słuchając… krzyku czerwonych krwinek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz