Szukaj

Wsparcie partnera ma wpływ na zdrowie serca

Podziel się
Komentarze0

Wszystkie uniesienia serca mogą mieć wpływ na stan jego zdrowia. Badania naukowców z Uniwersytetu w Utah tłumaczą, że wsparcie twojego partnera i sposób w jaki go traktujesz mogą mieć znaczenie dla twojego układu sercowo-naczyniowego.

Eksperymenty wykazały, że jeśli oboje z partnerów sprzecznie postrzegają poziom wsparcia, jakie okazują sobie nawzajem, to istnieje dla nich duże ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

Małżeński eksperyment

Naukowcy poprosili 136 par starszych osób (średnio po 63 lata), by wypełniły kwestionariusze dotyczące jakości ich małżeństwa, a także określili poziom wsparcia ze strony partnera, czyli jak bardzo pomocny lub jak bardzo obojętny pozostał małżonek w sytuacji, gdy potrzebowali porady. Wyniki badań pokazały, że ok. 30% ankietowanych było wspieranych w trudnych momentach, jednak pozostałe 70% nie potrafiło jednoznacznie ocenić wsparcia ze strony drugiej połówki – czasami je otrzymywali, czasami nie.

Przy pomocy tomografu komputerowego badacze sprawdzili poziom zwapnienia tętnic wieńcowych wszystkich uczestników eksperymentu. Zauważono, że największe ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca pojawia się wśród par, które niejednakowo określiły ilość wsparcia otrzymywanego przez partnera.

Traktuj dobrze partnera swego

Biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy badani byli małżeństwem przez co najmniej 36 lat, można dojść do wniosku, ze ogólna satysfakcja z wspólnego życia może mieć ogromny wpływ na problemy zdrowotne serca. Naukowcy gotowi są dalej badać zależności między biologicznymi, społecznymi i behawioralnymi uwarunkowaniami, a także sprzecznością uczuć w związku i jej wpływem na ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. Być może odnajdą sposób na zmniejszenie nierówności uczuciowej w więzach społecznych.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Wsparcie partnera ma wpływ na zdrowie serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz