Szukaj

WHO prosi Indie o zakazanie pestycydu, który zabił uczniów

Podziel się
Komentarze0

Trucizna, która zabiła 23 uczniów w Indiach w ostatnim tygodniu, jest pestycydem zakazanym przez wiele krajów, z powodu jego wysokiej toksyczności. W 2009 zaledwie WHO nawoływała Indie, aby rozważyły zakaz stosowania monokrotofosu, czyli substancji, która teraz spowodowała śmierć uczniów.WHO ostrzegała także, że w Indiach wiele kontenerów po pestycydach nie jest wyrzucanych, ale poddawanych recyklingowi i używanych do przechowywania wody i jedzenia.

W ostatnim tygodniu w stanie Bihar, uczniowie w jednej ze szkół zachorowali zaledwie kilka minut po zjedzeniu posiłku z ryżu i ziemniaków z curry, na własnej stołówce szkolnej.

Wymiotowali, mieli skurcze żołądka i konwulsje – objawy typowe dla zatrucia tak toksyczną substancją. Posiłek był wydawany w ramach indyjskiego programu dożywiania uczniów, który obejmuje ok. 120 000 000 dzieci.


Śledztwo przeprowadzone w szkole wykazało, że posiłek został przygotowany na oleju, który zawierał monokrotofos, czyli substancję należącą do rodziny zwanej organofosforanami.

Prof. David Coggon z University of Southampton w Wielkiej Brytanii mówi: - Są to neurotoksyny. Zakłócają transmisję sygnałów między nerwami albo między nerwami i komórkami mięśniowymi.

Według WHO, połknięcie 120 mg monokrotofosu (waga ok. 5 ziarenek ryżu) może być zabójcze dla ludzi. Objawy obejmują pocenie, mdłości, wymioty, zaburzenie widzenia, nadmierne ślinienie.

Kraje, które zakazały jego stosowania, to: Australia, Kambodża, Chiny, Indonezja, Laos, Filipiny, Sri Lanka, Tajlandia, Wietnam, USA oraz wszystkie państwa członkowskie UE. Jego import jest nielegalny w co najmniej 46 krajach. Niestety, w Indiach monokrotofos jest powszechnie stosowany i łatwo dostępny, ze względu na niskie koszty i szerokie możliwości zastosowania.

Komentarze do: WHO prosi Indie o zakazanie pestycydu, który zabił uczniów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz