Szukaj

W skrócie: nowa rodzina płazów beznogich

Podziel się
Komentarze0

Bardzo owocne zbiory dla biologów indyjskich, którzy odkryli sześć nowych gatunków Gymnophiona, czyli płazów beznogich, na północnym wschodzie kraju. Zostały one sklasyfikowane w nowej rodzinie Chikilidae. Siódmy gatunek został przenisiony ze swojej pierwszej rodziny, aby dołączyć do kuzynów w rodzinie Chikilidae. Jednocześnie, zyskał miano Chikilia fulleri.Ze strony innych płazów – bezogoniastych i ogoniastych – płazy beznogie, trzeba przyznać, nie prezentują się zbyt pięknie. Przypominają raczej dżdżownice.

Nie mają one kończyn, ponieważ straciły je w przebiegu ewolucji, i bardziej podobne są do wielkich robaków niż do przepięknej salamandry. Zresztą, przyjęły one, co całkiem rozsądne, ten sam tryb życia, ponieważ stały się one zwierzętami ryjącymi.

Jak pokazuje to badanie, które ukazało się ostatnio w przeglądzie naukowym Proceeding of the Royal Society B, właśnie mamy do czynienia z nowymi sześcioma gatunkami płazów beznogich.

W 2011 roku, jedno badanie zmieniło nieco klasyfikację płazów, do tej pory dość mylącą, dzieląc rząd Beznogoich (Gymnophiona) na dziewięć rodzin zamiast trzech. Ale prace molekularne zrealizowane przez badaczy angielskich, belgijskich oraz indyjskich wykazały, iż istnieje jeszcze dziesiąta rodzina tych stworzeń.

I chodzi tutaj o rodzinę Chikilidae, która zawiera również gatunek Chikilia. Analizy genetyczne 43 przedstawicieli z tego rodzaju pozwoliły na utworzenie sześciu nowych gatunków, które jeszcze do tej pory nie zostały nazwane. Dzieje się tak po części dlatego, iż generalnie płazy są od dość dawna mocno zaniedbywane w świecie naukowym.

Ta nowa rodzina prezentuje grupę spokrewnioną z Herpelidea, z której wyodrębniła się już około  140 000 000 lat temu, czyli w momencie oddzielenia się Indii od Afryki.

Sześć gatunków, o których tutaj mowa, zajmuje w rzeczywistości region Assam (słynny zresztą z herbaty) na północnym wschodzie Indii. Jak w przypadku prawie każdego odkrytego gatunku, autorzy tych prac nie omieszkują wsponieć, że siedliska także tych płazów są bardzo silnie zagrożone wylesianiem spowodowanym przez człowieka. Jak również innymi ludzkimi aktywnościami.

Komentarze do: W skrócie: nowa rodzina płazów beznogich

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz