Szukaj

W skrócie: lodowiec himalajski Ngozumpa grozi populacji w Nepalu

Podziel się
Komentarze0

Lodowiec himalajski, Ngozumpa, jest dotknięty ociepleniem klimatycznym. Banalny przypadek, ale niepokojący, ponieważ topnienie jego lodu powiększa jeszcze gigantyczne jezioro, którego granice są dość niestabilne. Nie ma żadnego ryzyka przełamania brzegów... na tę chwilę.Lodowiec himalajski Ngozumpa schodzi z Cho Oyu, szóstej największej góry tej planety (8 201 m wysokości). W Himalajach również, ocieplenie klimatyczne jest odpowiedzialne za topnienie lodowców. Na powierzchni Ngozumpa tworzy się jezioro, a strumyki wypływają do wewnątrz.

Cała uwolniona woda dociera do olbrzymiego jeziora usytuowanego u podnóża lodowca. Jezioro to jest zatrzymywane przez morenę, to znaczy przez obwarowania z fragmentów skał granitowych. Może ono mieć nawet sześć kilometrów długości, jeden kilometr szerokości oraz 100 metrów głębokości.


Zatrzymana woda może więc spowodować pęknięcie moreny i wylać się do doliny, powodując w ten sposób prawdziwą katastrofę.

Naukowcy bardzo starannie badają ten lodowiec, aby zrozumieć wszystkie procesy wchodzące w grę i aby móc podjąć niezbędne dzialania. Niektóre rezultaty tych obserwacji są zadziwiające i pokazują niewiarygodne ilości wody, które tutaj trzeba brać pod uwagę.

Przykład daje pani Ulyana Hododyskyj, z uniwersytetu Colorado w Boulder, w artykule w BBC. Jezioro usytuowane tym razem na lodowcu już straciło 100 000 m3 wody w ciągu 2 dni i potrzebowało zaledwie pięciu dni, aby odzyskać połowę tego. Można więc sobie wyobrazić ilość wody, która może zasilać główne jezioro każdego lata.

Ale, mimo że liczby te są imponujące, to jednakże jezioro główne potrzebować może dwudziestu lat, aby całkowicie się napełnić. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę trudny dostęp do tego regionu, najlepiej jest działać już teraz.

Komentarze do: W skrócie: lodowiec himalajski Ngozumpa grozi populacji w Nepalu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz