Szukaj

W Kenii, pszczoły bronią przed słoniami!

Podziel się
Komentarze0

Jak odgonić słonie od upraw rolniczych, które te zwierzęta niszczą z zapamiętaniem? Przywołując na pomoc pszczoły. Nie jest to żart. Albowiem, pani Lucy King, badaczka z uniwersytetu w Oxford, właśnie została nagrodzona przez program na rzecz środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych, za opracowanie skutecznego i mało kosztownego procesu, który działa już od wielu lat. A my dowiadujemy się o tym dopiero teraz. 


Zwierzęta niekoniecznie są przyjaciółmi człowieka, a życie w harmonii nie zawsze jest ewidentne. W niektórych przypadkach, może to nawet powodować pojawienie się problemów zdrowotnych – na przykład, komary, które roznoszą liczne choroby, takie jak denga, malaria, chikungunya. Ale kto by lubił komary...

Natomiast, w innych przypadkach, problem może być ekonomiczny. Na przykład wilki – piękne i fascynujące zwierzęta – porywające owce, często sprawiają, że dużo się o nich mówi. Relacje między zwierzętami i ludźmi mogą być również konfliktowe, jak widzieliśmy ostatnio w przypadku ataku rekinów na wyspie Reunion.

Słonie uciekają przed pszczołami

W Afryce, a w szczególności w Kenii, rolnicy mają właśnie tego typu problem ze ... słoniami. Te gruboskórne zwierzęta, których siedliska nie przestają się zmniejszać z powodu działalności człowieka, mają tendencję do wkraczania na tereny zajęte przez rolników i niszczenia upraw (czasami nawet budynków).

Wspomniana wyżej Lucy King jest badaczką na uniwersytecie w Oksfordzie, na łonie wydziału zoologii. A ostatnio, dostała nawet nagrodę za znalezienie rozwiązania – pokojowego – tego problemu. Rozwiązanie to ... pszczoły.


W badaniu opublikowanym w 2007 roku w naukowym przeglądzie Current Biology, zespół naukowców, którymi kierowała Lucy King, wykazał, ze ponad 90% słoni jest przerażonych, kiedy słyszą brzęczenie pszczoły. Niewiarygodne, ale te potężne zwierzęta uciekają przed maleńkimi pszczołami.

Poza tym, słonie w trakcie ucieczki wydają charakterystyczne dźwięki, które przestrzegają inne słonie przed niebezpieczeństwen.

Współpracować z naturą

Na podstawie tego odkrycia, zespół badaczy opracował system pozwalający oddalić słonie od mieszkań ludzkich i od upraw, w Kenii. Wdrożono więc projekt pilotażowy. Siedemnaście ferm otoczono barierą z uli – jeden co dziesięć metrów powiazane ze sobą parami kablami. W tym samym czasie, druga grupa 17 innych ferm, grupa kontrolna, została otoczona zwykłym żywopłotem.

Kiedy słonie próbowały się zbliżyć do ferm chronionych przez barierę z uli, poruszenie kabli powodowało również poruszenie uli, a tym samym poruszenie na łonie pszczół. Słonie natychmiastowo uciekały. System ten następnie został zaadaptowany przez licznych kenijskich rolników, a rezultaty okazały się wręcz spektakularne. Na 90 prób wejścia dokonanych przez słonie, jedynie 6 spowodowało wypadek, czyli 7%. A więc, rolnicy nie tylko chronią swoje uprawy przed tymi zwierzętami, ale również korzystają z miodu.

Powodzenie to również odbiło się szerokim echem w Tanzanii i Ugandzie, gdzie wkrótce zaczną się jeżyć bariery z uli. Jak potwierdza Achim Steiner, przedstawiciel sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, wynalazczyni tego rozwiązania jak najbardziej zasłużyła na nagrodę. Jej badania podkreślają, że fakt współpracowania z naturą, a nie jej zwalczania, może przynieść liczne dobre rozwiązania.

Komentarze do: W Kenii, pszczoły bronią przed słoniami!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz