Szukaj

Terapia genowa ma uśmierzać objawy choroby Parkinsona?

Podziel się
Komentarze0

Eksperymentalna terapia genowa wydaje się uśmierzać symptomy u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. Według badania opublikowanego ostanio przez dziennik medyczny Lancet Neurology, pacjenci, którzy skorzystali z tego leczenia, doświadczyli poprawy funkcji motorycznych o 23% po sześciu miesiącach, w porównaniu do jedynie 13-procentowej poprawy zaobserwowanej u grupy kontrolnej, która otrzymywała placebo.Mózgi pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona stają się hiperaktywne, kiedy przestają produkować wystarczające ilości substancji zwanej GABA. Nowa terapia wprowadza, bezpośrednio do mózgu, miliardy kopii genu, który pomaga mózgowi produkować więcej GABA.

Badanie było finansowane przez Neurologix, przedsiębiorstow biotechnologiczne, które opracowało tego typu leczenie.

Główny autor tego badania, neurochirurg Michael Kaplitt, utrzymuje bardzo bliskie kontakty z tą firmą.

W komentarzu, który towarzyszy temu badaniu, doktor Michael Hutchinson, z fakultetu medycyny uniwersytetu stanu Nowy York, zapytuje się, czy ta nowa terapia genowa jest naprawdę lepsza, niż głęboka stymulacja mózgu, która jest stosowana od dziesięciu lat w uśmierzaniu symptomów choroby Parkinsona.

Pacjenci są jednakże przekonani. Chirurg Walter Liskiewicz z ledwością mógł się poruszać, zanim nie skorzystał z leczenia w 2009 roku. Od tamtej pory, znów zaczął grać jazz, a ostatnio wrócił z podróży do Brazylii.

Komentarze do: Terapia genowa ma uśmierzać objawy choroby Parkinsona?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz