Szukaj

Szczepionka przeciwgrypowa chroni serce

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjskie badanie przeprowadzone na 3 227 pacjentach pokazuje, iż ryzyko ucierpienia z powodu zawału serca albo udaru mózgu jest o połowę mniejsze rok po szczepieniu przeciwko grypie. Naukowcy przekonują, iż zaszczepienie się ma mieć ochronne działanie dla serca.Dr Jacob Udell, kardiolog z uniwersytetu w Toronto, podkreśla: szczepionka antygrypowa pozwala zredukować ryzyko ciężkiego incydentu sercowego, takiego jak zawał.

W omawianym badaniu, połowa pacjentów została zaszczepiona, a druga połowa otrzymała placebo. Po roku okazało się, że pacjenci chronieni przed grypą byli o połowę mniej zagrożeni zawałem serca oraz udarem mózgu, w porównaniu do grupy placebo.

Ryzyko zgonu związane ze wszystkim możliwymi przyczynami również spadło o 40%.


Jak podkreśla prof. Antoine Flahault, dyrektor szkoły École des hautes études en santé publique, do rezultatów tego badania należy jednakże podchodzić z ostrożnoscią. Temat ten na pewno zasługuje na szeroką randomizowaną próbę, której do tej pory nikt jeszcze nie przeprowadził.

Inne badanie, zrealizowane przez naukowców z Tajwanu pokazało, że osoby powyżej 65 roku życia z historią chorób serca oraz zaszczepione przeciwko grypie, są mniej zagrożone hospitalizacją oraz zgonem. Jednakże, inne prace nie okazały się aż tak rozstrzygające.

Co nie zmienia faktu, że omawiane badania podkreślają znaczenie szczepionki w przypadku ciężkiej niewydolności serca bądź historii chorób serca.

Profesor Herve Douard, kardiolog z CHU w Bordeaux we Francji, wyjaśnia: w przypadku agresji płucnej, osoby o słabym zdrowiu ryzykują zapaścią, która może okazać się śmiertelna. Stąd też konieczność zapewnienia im ochrony przed infekcjami wirusowymi.

Komentarze do: Szczepionka przeciwgrypowa chroni serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz