Szukaj

Światowy Dzień Ziemi: Błękitna Planeta taką powinna pozostać

Podziel się
Komentarze0

Wczoraj obchodziliśmy już po raz 42 Światowy Dzień Ziemi. Była to dobra okazja dla wszystkich, aby zastanowić się nad naszym wpływem na Błękitną Planetę, a także nad rozwiązaniami, aby ją ocalić. Ochrona środowiska, ochrona bioróżnorodności, zmniejszenie zanieczyszczeń...Po raz pierwszy, Światowy Dzień Ziemi obchodziliśmy w dniu 22 kwietnia 1970 roku, z inicjatywy amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który miał na celu uwrażliwienie opinii publicznej na problemy środowiskowe.

Ten światowy dzień jest dziś obchodzony przez ponad 185 krajów na świecie. Co oznacza, że kraje te mobilizują się i jednoczą swoje wysiłki, aby zdecydować, jakie działania należy podjąć, jakie plany wdrożyć, a także w jaki sposób ograniczyć wpływ działalności człowieka na Ziemię.

Ostatni przykład? Szczyt w Kopenhadze w 2009 roku, którego tematem było globalne ocieplenie oceanów. A także Szczyt w Cancun w 2010 roku, który zdecydował, iż należy ograniczyć wzrost temperatur. A w końcu, w 2011 roku, zmiany klimatyczne były na ustach wszystkich uczestników Szczytu w Durbanie, w Republice Południowej Afryki.

Oto kilka tematów do refleksji z okazji Światowego Dnia Ziemi:

1. Bioróżnorodność: ekosystemy, które należy zachować

Rok 2010 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym rokiem bioróżnorodności”. A dziś, coraz bardziej niepokoimy się przeżyciem i wymieraniem wielu gatunków roślin i zwierząt.

2. Czy woda ciągle jest niebieska?


Woda jest nam niezbędna do życia. A jej zanieczyszczenia grożą naszemu zdrowiu i życiu.

3. Obserwacja Ziemi z kosmosu

Wszystko wydaje się przyśpieszać w sposób wręcz niezwykły. Naturalne zasoby naszej planety nie nadążają już za szaleńczym rytmem ludzkich aktywności: lasy znikają, gleby erodują, zasoby rybne ubożeją...


4. Ocieplenie klimatyczne i jego zagrożenia

Jakie są zagrożenia związane z ociepleniem klimatycznym? Jakie prawa fizyki mają tu znaczenie? Jakie wątpliwości dotyczą ewolucji klimatu? Jaka przyszłość nas czeka?

5. Różnorodność: stawka większa niż życie

Od Szczytu Ziemi w Rio w 1992 roku, bioróżnorodność jest uważana za wspólne dziedzictwo ludzkości. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby ją zachować.

6. Nadmierna śmiertelność pszczół: zagadka Sfinksa

Od trzech – czterech lat, pszczoły wymierają w zastraszającym tempie. Alarm podniesiono w momencie, kiedy władze publiczne wielkich uprzemysłowionych krajów zdały sobie sprawę z kluczowego znaczenia tych owadów dla gospodarki. Bez pszczół, które zapylają drzewa, kwiaty, warzywa ... niczego nie będzie.

7. Zanieczyszczenia środowiska – czy to jest odwracalne?

Mimo katastroficznego wpływu na ekosystemy, ciężkie zanieczyszczenia, takie jak plamy ropy na morzu albo zatrucie rtęcią cieków wodnych, nie są, na szczęście, nieodwracalne.

8. Zwierzęta i rośliny, czy mogą żyć w zanieczyszczonym środowisku morskim?

Zanieczyszczenia wód morskich przekładają się na wzrost temperatów wód, wzrost kwasowości, wzrost stężenia różnych molekuł... Jak to się odbija na organizmach morskich?

9. Jak chronić się przed pestycydami?

Jeżeli masz swój własny ogródek, możesz się zastanawiać nad zasadnością stosowania pestycydów. Słusznie zresztą, ponieważ udowodniono już, że szkodzą one bioróżnorodności także w twoim małym zielonym zakątku.


Aby przekonać się o znaczeniu chronienia naszej planety, wystarczy zastanowić się nad pięknem, które ona nam oferuje: cudowne majestatyczne góry, intrygujące wulkany, różnokolorowe ptaki i ryby, niesamowite lodowce, przepiękne chmury... Nie ma potrzeby, żeby marzyć o innych światach. Nasz jest wystarczająco piękny i duży. Trzeba tylko dobrze się nim opiekować.

Komentarze do: Światowy Dzień Ziemi: Błękitna Planeta taką powinna pozostać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz